Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK 33 "Antylopa szuka myśliwego" i "Prowadź swój pług przez kości umarłych"

 

Podczas spotkania DKK, które odbyło się 13.10.2010 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pabianicach dyskutowaliśmy o dwóch książkach: „Antylopa szuka myśliwego” Wojciecha Albińskiego i „Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk. Uczestniczki spotkania dobrze oceniły obydwie książki.

„Antylopa szuka myśliwego” to zbiór sześciu opowiadań afrykańskich W. Albińskiego. Książka niewielka objętościowo ale zawierająca dużo treści. Autor porusza w niej tematy uprzedzeń rasowych, nierówności społecznych, niszczenia kultury afrykańskiej, bezkarnego zabijania ludzi. Największy szok wywołał opis gry w płeć zamieszczony w drugim opowiadaniu ”Kto z państwa popełnił ludobójstwo?”:

Przyprowadzali ciężarną kobietę i kilku oficerów zgadywało: chłopiec czy dziewczynka. Robili przy tym poważne zakłady. Niecierpliwi hazardziści, by rozstrzygnąć zakład, rozcinali jej maczetą brzuch. Ta gra podobno przyszła tutaj z Bośni.” str. 46

O. Tokarczuk napisała książkę „Prowadź swój pług przez kości umarłych” bo jak sama mówi w wywiadzie dla Gazety Wyborczej:

Czułam się wyczerpana po „Biegunach”, których pisanie było nieustannym ustanawianiem literackiej formy, co wymagało wielkiej koncentracji i wysiłku. Chciałam napisać coś prostego. Padło na kryminał, bo już kiedyś napisałam opowiadanie kryminalne i nosiłam w głowie następny pomysł.

Zdaniem Pań, które przyszły na spotkanie DKK pomysł ten wypalił. Według nich „Prowadź swój pług przez kości umarłych” to książka ciekawa i zaskakująca. Zaskoczyło nas m.in. to, kto zabijał i fakt, że sprawca morderstw nie został ukarany. Tokarczuk w swojej książce poruszyła ważny temat obrony praw zwierząt. Podobał się nam również pomysł na „lepszy model” człowieka (z instrukcją obsługi) str. 102. Podczas spotkania rozmawialiśmy także o horoskopach i astrologii ponieważ główna bohaterka książki Janina Duszejko (kiedyś inżynier mostów, dziś emerytowana nauczycielka) bardzo się tym interesuje . Uważa ona, że nawet program telewizyjny można ułożyć obserwując układ planet. Co nie ułatwia jej życia, ponieważ wiele osób uważa ją za wariatkę. Pani Duszejko nie jest jednak tak naiwna i bezbronna jak się wydaje. Ma wiernych przyjaciół. Potrafi odważnie wyrażać swoje opinie. Próbując zmienić los zwierząt występuje przeciwko władzy zarówno kościelnej jak i świeckiej (np. przeciwko policji). Czytając książkę dowiadujemy się również, że tytuł to cytat z W. Blake'a.

Na następnym spotkaniu rozmawiać będziemy o książce „Być kobietą i nie zwariować” K. Miller i M. Pawluczuk. Zapraszamy 10.11.2010 r. na godz. 17:00 do MBP w Pabianicach.

 

 

 

 

 



Monika Gienszczak

relacja powstała na podstawie wypowiedzi uczestniczek
DKK w MBP w Pabianicach

 

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • P1040151
  • P1040152

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Magdalena Szymańska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi