"Lubiewo" - Michał Witkowski
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy M-PBP w Zgierzu
- Utworzono: czwartek, 09, grudzień 2010 12:52
- Małgorzata Frydrych
Dyskusyjny Klub Książki w Zgierzu spotkał się 8 października 2009 roku o godz. 17.00 w dziesięcioosobowym składzie, żeby porozmawiać o książce Michała Witkowskiego "Lubiewo." Jeszcze nigdy dyskusja nad książką nie była tak burzliwa i ożywiona. Kontrowersje wzbudziła, nie tematyka powieści, poruszająca bardzo trudne problemy mniejszości seksualnych, ale sposób przedstawienia homoseksualistów przez pisarza.
Witkowski opisuje w swej książce najmroczniejsze oblicze środowiska wrocławskich gejów od lat sześćdziesiątych po okres transformacji ustrojowej w latach dziewięćdziesiątych. Czym jest "Lubiewo"? Najkrócej: powieścią, jak zaznacza autor, nie o gejach, ale o ciotach. "Mnie nie interesują geje z klasy średniej, tylko właśnie ci odrażający, brudni, źli, bo im została już tylko konfabulacja, język, zmyślenie i to im musi wystarczyć za cały świat. Geje z klasy średniej mają swoje stałe związki, domki z ogródkami i kosiarki do trawy, a ci nie mają zupełnie nic”.
"Lubiewo" jest lekturą trudną, dla niektórych czytelników wręcz obrzydliwą. Niełatwo jest pogodzić się czytelnikowi z redukcją człowieka do obszaru popędu seksualnego, wulgaryzacji człowieczeństwa i języka. Zachęcam jednak do jej przeczytania, warto mieć własne zdanie na temat jednej z najgłośniejszych pozycji na polskim rynku wydawniczym.
Zobacz zdjęcia ze spotkania: