Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Dom Augusty

Spotkanie DKK w dniu 12 września poświęcone było książce M. Axelsson _ Dom Augusty. Majgull Axelsson w książce „Dom Augusty” opisała losy trzech kobiet i ich życiowe doświadczenia.. Książka tworzy niejako patchwork z wzajemnie przeplatających się bolesnych historii Augusty, Alicji i Angeliki. Wspaniała, poruszająca powieść o bolesnej samotności i zmaganiu się z życiowymi przeciwnościami, o tajemnicach z przeszłości i dramatycznej teraźniejszości.

Na spotkanie przyszło dziesięć osób.

Toksymia

20 czerwca 2013 roku omawialiśmy książkę Małgorzaty Rejmer – „Toksymia”.

W "Toksymii" autorka przedstawiła historie kilkorga mieszkańców Pragi Południe, których losy na moment stykają się w opowieści – to, co jednak faktycznie ich wszystkich łączy, to uwikłanie w toksyczne, zabójcze relacje z najbliższymi. Wszystkie historie łączy motyw ucieczki – od siebie i świata. Bohaterowie "Toksymii" czują się zbędnym elementem nowoczesnego, kapitalizującego się polskiego społeczeństwa. Jedni świadomie planują samobójstwo, inni pędzą ku samozagładzie instynktownie, na oślep. Wszyscy żyją w dole – psychicznym, finansowym, uczuciowym. To ludzie zdegradowani, zrozpaczeni, pogrążeni w apatii. Książka trochę przygnębiająca, choć nie pozbawiona elementów humorystycznych.

Spotkanie odbyło się w Parku Miasto Tkaczy, uczestniczyło w nim dziesięć osób.

Opowieść o "zwyczajnym człowieku"

23 maja dyskusja o książce Andermana  - Cały czas. W swej powieści Janusz Anderman opisał, jak w PRL składnikiem codziennej egzystencji stały się cwaniactwo i konformizm. Ta książka opowiada o człowieku, który po mistrzowsku oszukiwał bliźnich zarówno w czasach komunizmu jak również po przemianach ustrojowych. Przedstawiony przez autora opis polskiej rzeczywistości nie wszystkim klubowiczom przypadł do gustu.
Książkę Janusza Andermana można lubić albo nie lubić - ale nie pozostawia ona czytelnika obojętnym.

W spotkaniu wzięło udział dziewięć osób.

Podróż po imperium kamorry

11 kwietnia 2013 r. omawiano książkę Roberto Saviano – Gomorra .

"Gomorra; Podróż po imperium kamorry" to głośna, książka opisujaca strukturę i działania mafii włoskiej; dokładniej o jej części wywodzącej się z Neapolu. Dla mafijnych klanów tworzących System najwyższą wartością jest zysk, a na drodze do osiągnięcia celu metody i środki się nie liczą. Kodeks honorowy to przeżytek i mit. Kamorra wykorzystuje wszystko i wszystkich. Handluje bardzo zróżnicowanym asortymentem na nieopisanie szeroką skalę Jednym ze skutków opublikowania „Gomorry” jest wydanie na jej autora wyroku śmierci przez opisane środowisko.

Książka przykuwa, fascynuje i wstrząsa, a zebrana w niej wiedza na temat metod, środków i sprawności strategii, wynikającej z bezwzględności i nieprzewidywalności działań – przeraża. Warto przeczytać, żeby uzmysłowić sobie choć trochę jak ten nasz współczesny świat funkcjonuje.
W spotkaniu uczestniczyło siedem osób.

Odmiana przez przypadki

14 marca 2013 r. dyskutowaliśmy o książce „Odmiana przez przypadki”. W spotkaniu uczestniczyło 7 osób.
„Odmiana przez przypadki” to jedenasta  książka Hanny Cygler. Jest  kontynuacją losów bohaterów Trybu warunkowego, Deklinacji męskiej/żeńskiej oraz Przyszłego niedokonanego
Akcją rozgrywa się głównie w Londynie i w Gdańsku, chociaż oczywiście pojawia się także Warszawa czy też Sydney.
Książkę bardzo łatwo się czyta, dużo zwrotów akcji,  dobrze skonstruowana fabuła. Miła lektura na wieczór po stresującym dniu.
 

Latopis

21 lutego 2013 r. omawiano powieść Andrzeja Turczyńskiego „Latopis” , w spotkaniu uczestniczyło 6 osób.
Książka jest zapisem myśli i przeżyć człowieka niepełnosprawnego. Niepełnosprawnego zarówno fizycznie (na jedno oko nie widzi wcale, na drugie słabo, jest też głuchoniemy), jak i psychicznie. Jest bowiem nieprzystosowany do życia w świecie, który go przeraża swoją zmiennością. Świat zewnętrzny jest tu jedynie pretekstem do snucia wspomnień czy filozoficznych refleksji. Najczęściej są to myśli bohatera, jedynie w części trzeciej głos oddany jest innym myślicielom.
Książka wymaga ogromnego skupienia od czytelnika, bardzo długie zdania powodują, że gubimy sens, książka tylko dla bardzo oczytanego odbiorcy lubiącego bawić się słowem, klubowiczom nie przypadła do gustu.
 

Dzwon śmierci

Pierwsze spotkanie 2013 poświęcone było prozie skandynawskiej. Bohaterką wieczoru była powieść Kerstin  Ekman „Dzwon śmierci” . W dyskusji uczestniczyło 6 osób.

Bohaterów powieści łączy namiętność do polowania. Po zakrapianym alkoholem wieczorze wybierają się na wycieczkę autobusem i powodują wypadek. Ginie potrącona przez nich kobieta. Postanawiają, że sprawa pozostanie między nimi. Są pijani, więc nie udaje zatrzeć wszystkich śladów. Ofiara zostaje znaleziona następnego dnia nad ranem, a już w popołudniowym wydaniu lokalnej gazety opisane zostają szczegóły dotyczące jej śmierci, na które oni sami nie zwrócili uwagi. Wkrótce pojawia się też szantażysta, który był świadkiem ich poczynań. Kerstin Ekman w "Dzwonie śmierci" proponuje obejrzeć zbrodnię inaczej. Nie ze strony dochodzących prawdy detektywów, ale od strony jej sprawców. Autorka prezentuje nam bohaterów, którzy doskonale się znają. A jednak tym razem, stają twarzą w twarz z ludźmi zupełnie innymi, pozornie znajomymi ale tak zaskakującymi swoim zachowaniem w zaistniałej sytuacji .Autorka  prezentuje doskonały portret psychologiczny kilku mężczyzn, stawia ich w trudnej sytuacji, a zbrodnię ustanawia tylko jako tło. Bo tutaj najważniejsze są zachowania, reakcje bohaterów, napięcie, jakie się między nimi tworzy, niepokój, który powoduje wypłynięcie na wierzch zadawnionych urazów i ciemnych instynktów.
Powieść urzekła klubowiczów, wszyscy zgodnie orzekli, że warto ją przeczytać.



Córka Rembrandta

8 listopada 2012 r. spotkanie DKK poświęcone powieści „Córka Rembrandta”. W spotkaniu wzięło udział osiem osób.

 Tym razem omawiana była książka Lynn Cutten „Córka Rembrandta”. Wzruszająca opowieść o nieślubnej córce jednego z najsławniejszych holenderskich malarzy, która po śmierci matki i ślubie brata, musi sama opiekować się coraz bardziej szalonym artystą. Losy Cornelii nieodłącznie splatają się z losami Rembrandta oraz z życiem siedemnastowiecznego Amsterdamu. To barwna panorama codzienności w pełnym pośpiechu oraz społecznych podziałów mieście, które nie zna miłosierdzia dla tych, którzy nie żyją zgodnie z ustalonymi zasadami.

Plac zabaw

11.10. 2012 r. odbyło się spotkanie poświęcone  powieści Marka Kochana „Plac zabaw”

W dyskusji uczestniczyło 9 osób.

„Plac zabaw” to opowieść śmieszna i gorzka zarazem, historia trzech mężczyzn zdominowanych przez kobiety, których życie postawiło w nietypowych dla nich sytuacjach. Autor bawi się stereotypami, odwraca role społeczne, wywraca życie bohaterów do góry nogami. Ukazuje degenerację świata mężczyzn, którzy nie radzą sobie w nowych rolach.

 

 

Balladyny i romanse

13.09.2012 r. przedmiotem rozmowy była powieść Ignacego Karpowicz „Balladyny i romanse. W rozmowie wzięło udział 5 osób.

"Balladyny i romanse” Ignacego Karpowicza okazały się zaskakującą książką. Autor powieści przedstawił w niej dwa światy – boski i ludzki, które istnieją obok siebie i w pewnym stopniu się przenikają. Książka napisana jest ze sporą dawką dobrego humoru oraz ironii. Jest tu również sporo trafnej refleksji o otaczającym nas świecie. Książka jest wielowątkowa, pełno w niej dygresji, przez co jest trudna w odbiorze. Klubowicze zniesmaczeni byli dużą dawką pornografii, stwierdzili, że książka jest niespójna, miejscami niejasna, a czytając ją można się zmęczyć.

  • p8250855-web
  • p8250856-web
  • p8250857-web

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi