Przyjaciel to skarb, to szczerość i zaufanie w najwyższej potędze

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • p1010293
  • p1010304
  • p1010305
  • p1010306
  • p1010315
  • p1010321

To był szczególny dzień, dzień pełen wrażeń, tajemnicy i staaaasznych opowieści. A wszystko to i tu Was zaskoczę, przez książkę!!!. Nasi klubowicze spotkali się 28 listopada 2007 r. (środa)  po to, żeby nas troszeczkę postraszyć. Zaraz spytacie ale o co chodzi?!. Chodzi o dyskusję nad książką Ewy Nowak „Koleżaneczki”.  No właśnie ale przecież w tytule nie ma mowy o straszeniu. Nic mylnego o straszeniu jest i to dużo. A jak straszne opowieści to tylko duchy, a jak duchy to dzieciaki historyjki sypią z rękawa. I okazało się, że tak jak nasza książkowa rodzina Muszyńskich, tak wszystkie dzieciaki miały do czynienia z zjawiskami nadprzyrodzonymi i opowiadały, opowiadały....  aż zrobiło się strasznie!. Główna bohaterka Iwa Muszyńska to dziewczynka obdarzona niezwykłym, choć jak się okazało chwilowym, darem bycia niewidzialną. A bycie niewidzialnym to plusy i minusy.

Nasi dyskutanci,  widzieli tylko dobre strony i chętnie skorzystali by z  tego daru, zwłaszcza w sprawach szkoły (poprawa ocen w dzienniku, sprawdzanie odpowiedzi do klasówek, dokuczanie rodzeństwu, robienie kawałów kolegom i koleżankom) czyli nic dodać, nic ująć „fajnie jest być niewidzialnym” tak powiedzieli wszyscy uczestnicy dyskusji a było ich 10 osobników płci obojga.  Książka niebyła tylko o straszeniu, już nie przesadzajmy. Poruszała ważną kwestię, kwestię przyjaźni- prawdziwej przyjaźni, takiej która zdarza się człowiekowi raz, no może dwa razy w życiu.  Iwa, nasza bohaterka szuka przyjaciółki, ale droga do tego jest trudna, gdyż na jej drodze stoi tzw. pseudoprzyjaciółka.  Rozmawialiśmy  o tym co to jest przyjaźń i jaki powinien być prawdziwy przyjaciel(łka). Dzieciaki bardzo mądrze powiedziały: „prawdziwy przyjaciel to osoba na której można polegać, do której ma się zaufanie, która, nie stawia warunków i przyjmuje nas takimi jakimi jesteśmy.”  Iwie Muszyńskiej udało się znaleźć prawdziwego przyjaciela i przyjaciółkę. A nasi  dyskutanci mają prawdziwych przyjaciół albo znajdą ich w najbliższej przyszłości. Mamy nadzieję, że wybiorą ich mądrze i że sami będą prawdziwymi przyjaciółmi.

Ale to nie koniec emocji i niespodzianek jakie odbyły się tego fantastycznego dnia. Ponieważ zbliżały się andrzejki, a my spotkaliśmy się dzień wcześniej, więc postanowiliśmy trochę sobie powróżyć. Zabawa była super. Były wróżby z najdłuższej skórki jabłka, rzucanej przez lewe ramie (imię ukochanego/nej),  spodeczki zawierające: obrączkę, monetę, listka i „nic” (miłość, pieniądze, ślub i nic się nie zdarzy w danym roku), były buty za próg wystawiane (kto pierwszy wyjdzie za mąż/ ożeni się) i były sentencje przywiązane do cukierków. Cała zabawa trwała dwie godziny i naprawdę było, jak to mówi młodzież gitowo.

Spotykamy się  19 grudnia 2007 r. (środa) godz. 16.00 i tym razem wiele będzie się działo. Przewidujemy „gadającą ulicę, humorzasty dom, węża na strychu, skrzaty i tajemnice z dość odległej przeszłości” czyli „Dom ośmiu tajemnic” Liliany Bardijewskiej.

Małgorzata Kowalska

moderator DKK