„Na kłopoty …. Bazyl i Inka”

Kiedy się słyszy  określenie „moja lub nasza pierwsza noc pod gołym niebem”, to przychodzą na myśl różne historie, które mogą wydarzyć się każdemu: nastolatkowi i dorosłemu, bogatemu i biednemu.  Czasem te historie są wesołe, zabawne, a czasem smutne i tragiczne, ale zawsze jest w nich prawda, która  tworzy nasze życie.  Często autorzy książek dla młodzieży chcąc zwrócić uwagę młodych ludzi na jakiś problem ubierają w słowa takie właśnie historie, nadając, im rytm, sens, akcję, odrobinę tajemniczości, sensacji  i  …. miłość.  Tak też było, gdy uczestniczki październikowego  (24.10. 2012 r.) DKK dla Młodzieży spotkały się,  by rozmawiać o książce Agaty Mańczyk „Pierwsza noc pod gołym niebem”.  Bohaterami powieści jest para nastolatków: Inka i Bazyl. Młodzi ludzie przypadkowo spotykają się w dworcowej kawiarni.  Na pierwszy rzut oka dzieli ich przepaść. On - zbuntowany dziwak z ufarbowanymi na czerwono włosami, ona - przykładna uczennica z dobrego domu. Oboje uparci, przekonani o własnych racjach i... niebywale utalentowani w pakowaniu się w coraz, to nowe kłopoty. Po prostu mieszanka wybuchowa!.  I oto chodziło, taka przypadkowa znajomość pozwoliła odsłonić prawdzie życie, które wiodą nasi bohaterowie.  Dzięki ich opowieściom, zwierzeniom kreśli się obraz współczesnych nastolatków i ich rodziców, którzy brak czasu dla córki –Inki rekompensują pieniędzmi, przenoszeniem ze szkoły do szkoły, ograniczaniem, zakazami, pozbawianiem jej szansy na realizację marzeń, o których nie mają pojęcia.  Autorka wplata zabawne wydarzenia, złośliwy język bohaterów w fabułę powieści, ucząc i bawiąc, pokazuje sytuacje, które mają miejsce w realnym świecie, jak choćby  ocenianie ludzi po wyglądzie, czego doświadcza, nietuzinkowy Bazyl.   Dowodem na brak akceptacji ze strony najbliższych, przyjaciół, szkoły jest ucieczka, ucieczka, która jest podróżą drogi, dzięki, której bohaterowie powieści uczą się, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach, uczą się samodzielności, ale i współpracy.  To, co podobało się nam w powieści, to szybkie tempo rozgrywanej akcji, które pozwoliło delektować się powieścią, z jej wyjątkowym, swoistym poczuciem humoru.   Dziewczyny zwróciły uwagę na poruszane zagadnienia, związane z ucieczką i trochę niebywałe zdarzenia,  które jak określiły można wyczytać w powieści sensacyjnej.  Nie wszystkim się to podobało, niektóre osoby uznały, to za zbyt awanturnicze, zbyt naciągane i w konsekwencji nieco nudne.  Ale oczywiście były głosy, za, które urzekła wciągająca fabuła,  szczególnie dobra na jesienne  popołudnia.

Zachęcamy  do przeczytania,  jeśli ktoś chce poznać zakończenie, to powinien koniecznie zapoznać się z książką Agaty Mańczyk „Pierwsza noc pod gołym niebem”

Na kolejne spotkanie zapraszamy 28 listopada 2012 r. , o  godz. 16.00,   kiedy to  uczestniczki  DKK dla Młodzieży  będą  prezentować swoje ulubione powieści, tak aby nas zachęcić do ich  przeczytania.  Oczywiście  nie zabraknie też  odrobiny  andrzejkowych wróżb, bo to  jest czas jak najbardziej  odpowiedni  by sprawdzić  co los szykuje nam w przyszłości.