„Przyjaźń i pasja na szwedzkiej ziemi”

Dnia 25.01.2012 r. w Filii nr. 5 na ulicy Wilczej 7 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Dziś dyskutowaliśmy na temat ksiażki pt. "Moje Bullerbyn" napisaną przez Barbare Gawryluk. Spodziewałam się, że książka będzie bardzo podobna do "Dzieci z Bullerbyn", ale okazała się bardzo ciekawa i o wiele lepsza. Jest to książka o Natalii i jej rodzinie opowadająca o rozstaniach i nowych przeżyciach. Natalki życie zmienia się nagle kiedy dowiaduje się że musi wyjechać i wszytsko zostawić: Dziadka, Babcię, znajomych.. Nie jest z tego powodu zadowolona. Przed wyjazdem żegna się ze wszytskimi. Natalia uwielbia tańczyć hip-hop radzi sobie z tym doskonale. Robi jej się przykro kiedy musi opuścić swoją grupę taneczną"ósemka", którą założyła wraz z przyjaciółmi. Po wyjeździe okazało się że to miejsce nie jest takie złe. Natalia wyjechała do Szwecji. Pokoje okazały się być bardzo podobne do tych jakie były w Krakowie. Jej bracia Franek i Bartek wydawali się być również zadowoleni. Natalka musiała kontynuować naukę w nowej szkole. Poznała tam nowych znajomych min: Matsa – chłopaka, który chodząc za nią ciągle jej dokuczał, Maje, Mie, Igora, Daniela oraz innych.Na przeciwko jej domu mieszkała dziewczynka, która jeździła na wózku inwalidzkim nazywała się Karina. Karina, chodź jest niepełnosprawna radzi sobie dobrze, ma świetnego towarzysza, który zawsze jest przy niej nazywa się Aro. Jest to pies rasy lablador o ciemnej maści. Natalia bardzo się zaprzyjaźniła z Kariną były najlepszymi przyjaciółkami.

W szkole jak się później okazało również działał klub taneczny, który potrzebował dziewczyn nazywał się " Rabarbar" tańczyli tam hip-hop i brakdance. Natalia dołączyła do tego klubu. Bardzo jej się tam podobało jednak nie tak jak w jej grupie "ósemce". W ksiażce nie zabrakło również tajmniczości. Tajemniczą osobą okazała się Selma, starsza pani mieszkająca w starym domu o zaniedbanym ogordzie, która kiedyś tańczyła balet. Opiekowały się nią opiekunki. Bardzo lubiła kiedy dziewczynki ją odwiedzały i z nią rozmawiały. Robiło się jej wtedy przyjemniej.

Książka kończy się Happy Endem, ponieważ klub taneczny " Rabarbar" zwycięża w konkursie, w którym nagrodą główną był wyjazd do Sztokcholmu. Karina przechodzi operacje, po której może znów zacząć chodzić powoli się ucząc idzie jej coraz lepiej, a Natlka wraz z rodziną na święta wraca do swojego rodzinnego miasta Krakowa. Lecz przed wyjazdem dziewczynki obiecały sobie że na wiosnę znów się zobaczą.

Najbardziej podobała nam się historia Kariny. Było bardzo zabawnie rozmawiałyśmy o tym jak byśmy się czuły gdybyśmy dowiedziały się nagle że musumy wyjechać?. Odpowiedzi pojawiły się różne np. jedni mówili że wyjechaliby odrazu, inni że nie zostawili by wszystkiego i ot tak wyjechali. Pani Małgosia przygotowała dla nas kilka ciekawostek dotyczących Szwecji, które były bradzo ciekawe jak się okazało w Szwecji dzieciaki mają dużo wolnego, a jeżeli chodzi o zimę to jest śnieg, ale zima nie jest taka mroźna ponieważ nie wieją tam wiatry.

Następny termin DKK ustaliłyśmy wyjątkowo na 29.02.2012. Książką, nad która bedziemy dyskutować nosi tytuł"Gdzie jesteś Sebastianie" Haliny Olczak-Moraczewskiej. Napewno będzie tak interesująca jak " Moje Bullerbyn".

relacja Justyna Olszewska