Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Zakręcona zwyczajność Joasi"

20 stycznia o godz. 16 po raz pierwszy  w 2010 roku zebrał się nasz Dyskusyjny Klub Książki. Inauguracja tegorocznych spotkań wypadła bardzo pomyślnie. Każda z nas przyniosła pod pachą lub w torbie błękitno-granatową książeczkę. Zasiadłyśmy do stołu i od razu uśmiechy pojawiły się na naszych twarzach. Książka Renaty Opali Dzienniczek zakręconej nastolatki  podobała się wszystkim!

Książka to prawdziwy dzienniczek – każdego dnia bohaterka uwiecznia w nim swoje perypetie. Czasem zabawne, czasem wzruszające, często zaskakujące a nieraz zwyczajne…  Joasia Muszyńska (tu uczestnicy DKK puścili oko do jednej z pań bibliotekarek :)) chodzi do piątej klasy, mieszka z rodzicami i starszą siostrą Ludwiką. Mama pracuje w bibliotece, tata uwielbia szachy i odnosi sukcesy  w szachowych zawodach, siostra świetnie pływa i jest baaardzo utalentowaną i porządną osobą (tu nutka zazdrości pobrzmiewa w sercu naszej zwyczajnej bohaterki), poza tym jest jeszcze babcia Urszula  - niezwykle kochana… Babcia na początku wakacji przyjeżdża do rodziny Joasi i zaraz zaczyna oddawać się swojemu ulubionemu zajęciu – czytaniu. Ale… nie jest to zwykłe czytanie. Babcia odwiedza szpital i czyta chorym dzieciom, aby dać im odrobinę radości. Dziewczyny czasem jej towarzyszą, a pewnego dnia poznają  w klinice chorą pięciolatkę Mysię. Mysia prosi, by przynieść jej jabłuszko i tak zaczyna się piękna i prawdziwa historia o przyjaźni. Dziewczynka jest  w trudnej sytuacji, cierpi na ciężką chorobę, rodzice się nią nie interesują, a jej babcia nie żyje. Jest naprawdę źle, ale Babcia Urszula czuwa… Udaje jej się zabrać Mysię ze szpitala do domu Joasi, gdzie chwilowo mieszka, a potem do siebie na wieś. Joasia Pozostaje troszkę w cieniu, jednak szybko zaprzyjaźnia się z chorą dziewczynką. Różne okoliczności  sprawiają, że w pewnym momencie do rodziny naszej bohaterki dołącza nie tylko Babcia i Mysia, ale jeszcze przesympatyczny Rubin –pies, który wiele potrafi… (co potrafi? O tym przeczytajcie już sami!). Doszłyśmy do wniosku, że jeśli ma się dobre i otwarte serce, to nawet małe mieszkanie może pomieścić wiele osób, a dzielenie się i pomaganie innym może być bardzo przyjemne. Przekonała się o tym rodzina Joasi, ona sama, a także ich ekscentryczna sąsiadka Petronela Kossobudzka… Więcej już nie zdradzę, przekonajcie się sami, jak potoczą się losy Mysi, babci Urszuli, Ludwiki, Rubina oraz Joasi – nastolatki zwyczajnej, choć zakręconej.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 24 lutego na godzinę 16. Miejsce: biblioteka przy ul. Wilczej 7

Mocno  zakręcone uczestniczki styczniowego DKK:

1. Pati Bratek

2. Marcelina Dudek

3. Ola Wybraniec

4. Natalka Kwiecińska

5. Marta Muszyńska

6. Małgorzata Kowalska

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi