Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

„Miłość silniejsza niż śmierć”

Za oknami biblioteki szaro, coraz ciemniej… już ciemno. Wczesny listopadowy wieczór. Na dworze wiatr i chłód, a w środku, w przytulnym wnętrzu o żółtych i pomarańczowych  ścianach siedzą przy stole nasze drogie uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki.  Obłoczki pary unoszą się nad filiżankami z owocową herbatą, pachnie pomarańczami… Dziś jest nam bardzo pomarańczowo, bo rozmawiamy o szczególnej książce. Napisał ją Jostein  Gaarder  a tytuł brzmi… „Dziewczyna z pomarańczami”.

Jak to zwykle bywa, zdania na temat powieści były podzielone. Bez względu na to, udało się nam porozmawiać na bardzo poważne tematy. Nie na co dzień zastanawiamy się nad życiem, miłością, śmiercią, a dziś była świetna okazja. Dla wielu z nas książka okazała się niezwykle mądra i wzruszająca. Przecież każdy żyje, kocha, umiera -  z tymi niepojętymi rzeczywistościami  stykają się i młodsi i starsi.

Bohater książki to 15-letni Georg. Chłopiec mieszka z najbliższymi w Oslo, stolicy Norwegii. Pewnego dnia w składziku z narzędziami babcia Georga odnajduje stary list. Napisał go ojciec Georga, chcąc, aby syn przeczytał go,  gdy będzie starszy. Tata chłopa nie żyje od jedenastu lat, a teraz można niemal z nim porozmawiać – za pośrednictwem listu. Georg  zabiera list, zamyka się sam w swoim pokoju… i rozpoczyna niezwykła podróż w przeszłość.

Razem z Georgiem,  jego tatą i tajemniczą Dziewczyną z pomarańczami przemierzamy kolejne dni  i lata, doświadczamy magii pierwszej, wielkiej miłości, chłoniemy z zachwytem piękno przyrody, niezwykłość kosmosu, radość życia na małej planecie zagubionej wśród gwiazd. Na tej planecie jest miejsce dla małego trzmiela, który lata szybciej niż boeing i dla wielkiego teleskopu – oka Wszechświata. Cieszymy się życiem, płaczemy nad śmiercią, nad kruchością człowieka.

Tata Georga, świadomy swej choroby, zadał w liście synowi niezwykle ważne pytanie: Gdybyś mógł wybierać, czy chcesz żyć na świecie,  czy zdecydowałbyś się na  to, wiedząc,  że po maksymalnie kilkudziesięciu latach będziesz zmuszony opuścić to piękne miejsce i wszystkich których kochasz?

Nad tym pytaniem każdy człowiek musi pomyśleć sam. Od odpowiedzi zależy bardzo wiele.  Uczestniczki spotkania były zaciekawione zagadkami listu. Po co tajemnicza dziewczyna kupowała wielkie ilości pomarańczy? Kim był mężczyzna w białej toyocie? Co będzie odpowiedź Georga na pytanie ojca? Dziewczyny dzieliły się swoimi doświadczeniami. Zauważyłyśmy, że życie każdego z nas jest fascynującą historią, dlatego warto spędzić nawet całą noc na rozmowie z tatą, mamą, babcią czy dziadkiem, by się o tym przekonać.

Uczestniczki pomarańczowego spotkania DKK:

1.       Patrycja Bratek

2.       Marcelina Dudek

3.       Agnieszka Kawczyńska

4.       Natalia Kwiecińska

5.       Aleksandra Wybraniec

6.       Sara Miedzianko

7.       Maja Rutkowska

8.       Marta Muszyńska

9.   9. Małgorzata  Kowalska

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi