„Śnieżka, Bielutka …. - wszystkie zwierzęta nasze"

Święta za pasem, już pachnie choinką, ciastem, wszyscy stają się nostalgiczni, zadumani, pełni dziecięcej radości i oczekiwania. W tym świątecznym nastroju, 16 grudnia 2009 r. o godz. 16.00, odbyło się spotkanie DKK w naszej Bibliotece (Filii nr 5 ul. Wilcza 7), w którym uczestniczyło 9 osób (w tym uwaga! - jeden młody mężczyzna – po raz pierwszy).

Oto znana już nam i bardzo lubiana bohaterka serii książek „Lola” Isabel Abedi , wraca w powieści „Lola Lwie Serce”. Tym razem sympatyczna Lola przeżywa liczne przygody i problemy, związane z posiadaniem, choć bez możliwości głaskania, czarnej koteczki o bielutkim imieniu „Śnieżka”. Pojawia się też ku radości Loli malutka kózka „Bielutka”, którą nasza dzielna bohaterka ratuje z czarnej otchłani rozpaczy i samotności. A wszystko to w scenerii miłosnych rozterek Loli, której chłopak pojechał do Paryża i o zgrozo - nie pisze, nie dzwoni, a jak dzwoni to mówi o jakiejś miłej korepetytorce z matematyki. Uf, uf…… Lola ma na prawdę ciężki orzech do zgryzienia. Wszystko jednak kończy się dobrze: Śnieżka wprawdzie znajduje inną panią którą bardzo kocha, ale czasami wpada na jakieś małe co nie co do domu Valesców, Bielutka znajduje nowy dom, gdzie ma towarzystwo, opiekę i może pałaszować wszystko co jej się podoba (najbardziej lubi zjadać drzewko Bonsai), Lola zaś ma oddanych przyjaciół na których może liczyć, Aleks jest wierny i pomaga rozwiązać wszystkie problemy.

Isabel Abedi w luźnej konwencji, przemyca bardzo ważne aspekty dotyczące opieki nad zwierzętami. Poprzez swoją młodą bohaterkę pokazuje, iż nie możemy pozostawać obojętni na los zwierząt, które są źle traktowane, często głodzone i bite. Najpiękniej wyraziła całą ważną prawdę Lola mówiąc: „zwierze nie jest rzeczą, którą można odłożyć gdy nam to nie pasuje” . Nasi młodzi uczestnicy DKK, mają wrażliwe i dobre serduszka, los czworonożnych i dwunożnych przyjaciół nie jest im obojętny. Wszyscy mamy, bądź też mieliśmy zwierzątko które jest dla nas drogim przyjacielem, powiernikiem, pocieszycielem smutków czy uczestnikiem radości. Można by rzec „wszystkie zwierzęta nasze są, więc kochajmy je i opiekujmy się nimi, a będzie to najlepszy dowód naszej przyjaźni”.

W miłej i prawdziwie rodzinnej atmosferze, nie zabrakło świątecznych prezentów, podarunków wykonanych własnoręcznie przez młodzież. Były kartki z życzeniami, laurki dla nas Bibliotekarzy oraz przepiękne papierowe kwiaty, które połączone ze sobą stworzyły barwną kompozycję. Nie zabrakło drobnego poczęstunku, paru czekoladowych dzwoneczków i Mikołajków oraz bożonarodzeniowej Jemioły, a wszystko to w otoczeniu radości, ciepła, sympatii i kolorowej choinki.

Życzymy Uczestnikom DKK oraz wszystkim Tym, którzy zachęceni wspaniałą przygodą z książką zechcą się do Nas przyłączyć: Mnóstwa prezentów pod zieloną choinką, pyszności na wigilijnym stole, wspaniałej rodzinnej atmosfery wypełnionej melodią staropolskich kolęd, a także wystrzałowego, bąbelkowego Sylwestra i spełnienia marzeń w Nowym Roku.

Lista świątecznych pomocników Mikołaja: 1. Adam Ciszek
2. Patrycja Bratek
3. Aleksandra Wybraniec
4. Agnieszka Kawczyńska