„Dorośli kontra młodzież”

17 czerwca 2009 r. o godz. 16,00 odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie naszego młodzieżowego DKK (Filia nr 5). Mimo że już zapasem wakacje i czas odpoczynku to nasi młodzi dyskutanci przybyli  i chętnie wzięli udział w czytelniczych dywagacjach.

Do swobodnych, pełnych wakacyjnych refleksji rozważań skłoniła nas książka Katarzyny Majgier „Trzynastka  na karku”. Książka pisana w formie pamiętnika pokazuje obraz typowej nastolatki  Ani, której w drodze do dorosłości towarzyszą trzy przyjaciółki Blondi, Paula i Nika.  Ania jak każda nastolatka zadaje ważne pytania np.: Czy objawem dojrzałości psychicznej jest upodobanie do sprzątania i nudnych prac kuchennych? Dlaczego w szkole jednym osobom wolno więcej niż innym? Skąd przekonanie, że w Internecie na trzynastolatki czyhają dorośli mężczyźni, skoro nikt dorosły nie chce tam rozmawiać z trzynastolatką? Po co się uczyć, skoro w każdej chwili można umrzeć? Dlaczego dorośli uważają, że nastolatki nie są w stanie oprzeć się narkotykom? Jaki jest optymalny czas wynoszenia śmieci? Czy to możliwe, że w mojej klatce schodowej doszło do morderstwa i ukrycia zwłok? Co odpowiadać, kiedy ktoś mówi ci komplementy? Czy geniusze zawsze są szaleni? Jak radzić sobie z nadmiernie wścibską sąsiadką? Czy nastolatki mają obowiązek mieć kompleksy?.

Oczywiście na wiele z tych pytań nie ma  jednoznacznych odpowiedzi, choć niektóre z nich wydają się nam dorosłym śmieszne, to  jednak właściwie odzwierciedlają trudny wiek naszej bohaterki, która szuka swego miejsca między „bardzo dorosłymi” dorosłymi a „bardzo dziecinnymi” dziećmi. Wiele razy również nasi dyskutanci zadawali podobne pytania, do czego przyznali się bez bicia.

Książka jest tym bardziej warta przeczytania, gdyż oczami nastoletniej bohaterki możemy dostrzec wiele rzeczy, których wcześniej nikt nie zauważał bądź nie uznawał za warte opisania: drobne (i większe) dziwactwa nauczycieli, rodzinne tajemnice, które znienacka wyłażą na jaw, stereotypy i uprzedzenia, które nas ograniczają...

Naszym młodym dyskutantom powieść się podobała, rozmowom nie było końca ale nastał czas wakacji. A jak czas wakacji to i letnie plany wyjazdowe. Ostatnią część spotkania zajęły wakacyjne plany na zbliżający się czas beztroski i swobody.

Lista trzynastek i „prawie trzynastek” czyli nas dorosłych:

1.  Patrycja Bratek

2. Marta Stańczak

3. Natalia Kwiecińska

4. Agnieszka Kwiatkowska

5. Ola Wybraniec

6. Justynka Olszewska

7. Aneta Kowalczyk-Kosterna (bibliotekarz Filii nr 5)

8. Marta Muszyńska

9. Małgorzata Kowalska