Wędrówki ulicami starego Kairu

12 grudnia spotkałyśmy się, aby omówić książkę N. Mahfuza "Opowieści starego Kairu". Powieść laureata Nagrody Nobla jest właściwie pierwszym tomem trylogii.

Akcja toczy się w Kairze, w latach 1917-19, w okresie walki Egiptu o niepodległość, a jej bohaterami jest tradycyjna rodzina kairska należąca do klasy średniej. Świat przestawiony w "Opowieściach..." jest zupełnie odmienny od naszego.

Paniom ta pozycja w zasadzie się podobała. Może nie całkowicie zgadzały się ze sposobem życia głównej bohaterki. Jej bezwzględne  podporządkowanie mężowi i dzieciom wzbudziło wiele kontrowersji. Zdenerwowanie wywoływała dwulicowość męża. Poza domem miły i kulturalny, w domu tyran. Zastanawiałyśmy się na ile sytuacje opisane przez autora ok.1956 r. są aktualne dzisiaj. Mimo, że sytuacja kobiet w rodzinie uległa zmianie, czy dotyczy to jednak krajów arabskich.

Jedna z pań (gościnnie przybyła do nas z Warszawy) zwróciła uwagę na narastającą falę imigrantów z krajów muzułmańskich i problemy z tym związane. Powieść Mahfuza ma wiele "smaczków". Mamy tu dokładnie opisany zwykły dzień rodziny, święta, zwyczaje, rozrywki, stroje, przedmioty użytku codziennego, potrawy, a także mentalność bohaterów. Pozycja zawiera materiał o ogromnej wartości poznawczej i oddaje w sposób niepowtarzalny nastrój Kairu, urok i lokalny koloryt starych uliczek, zaułków, bazarów..... I to właśnie najbardziej podobało się naszym paniom.

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • p1060667
  • p1060669