"Możliwość wyspy" M. Houellebeqa

W dniu 11.12.2007 r. na spotkaniu członków DKK omawialiśmy książkę M. Houellebeqa "Możliwość wyspy". W spotkaniu wzięło udział 7 osób.
Książka wzbudziła mieszane uczucia, większość czytelników odczytała ją jako przestrogę dla wspólczesnych. Pogoń za wieczną młodością, seksem i coraz większy konsumpcjonizm ogarniający nasz świat mogą doprowadzić do globalnej katastrofy.
Wizja przyszłości, którą przedstawia autor jest przerażająca - z jednej strony odizolowane jednostki neoludzi,  komunikujące się za pomocą sieci komputerowej, bez kontaktów fizycznych, z drugiej zaś zdziczałe grupy ludzi, którzy przeżyli zagładę świata.
Według czytelników radą na to jest umocnienie więzi międzypersonalnych, odejście od kultu wiecznej młodości i poświęcenie większej ilości czasu rodzinie, a zwłaszcza dzieciom - wpajanie im innych wartości od tych propagowanych przez media i modę.

Następne spotkanie klubu odbędzie się 29.01.2008 r. Omówimy na nim powieść M. Szczygła "Gottland".

Beata Bogusławska
Moderator DKK przy MBP Łódź-Bałuty FB nr14