Spotkanie w "Przedziale dla pań"
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy WBP w Łodzi
- Utworzono: wtorek, 13, maj 2008 01:00
- Danuta Kapela
Majowe spotkanie poświęciliśmy książce indyjskiej pisarki Anity Nair "Przedział dla pań". Egzotyczne tło powieści nie przeszkodziło nam w odkryciu, iż w gruncie rzeczy jest to bardzo uniwersalna opowieść o kobietach, które próbują być szczęśliwe i poszukują spełnienia, często wbrew rodzinie, tradycji.
Problemy bohaterek, choć zanurzone w indyjskiej obyczajowości, nie są bynajmniej tak egzotyczne jak obyczajowość i do złudzenia przypominają nasze własne kobiece kłopoty. Jedno z pytań, na które próbowaliśmy sobie odpowiedzieć było właśnie takie: czy jest to historia dotycząca tylko kobiet urodzonych w Indiach? Odpowiedź brzmiała jednoznacznie: nie. Akhili (imię głównej bohaterki) przejmujących obowiązki rodzinne, przebywających w świecie bez pragnień, marzeń i burzliwych uczuć, samotnych, uwikłanych w społeczny stereotyp niezamężnej kobiety jest wokół nas wiele i wcale nie trzeba wyjeżdżać do Indii, by je spotkać.
Czy jednak równie wiele jest wśród nas Akhili podejmujących próbę ucieczki ze świata sztywnych reguł i zależności narzuconych przez stereotyp i tradycję?...
Nie były to jedyne pytania, które 13 maja zadaliśmy sobie w gronie 10 klubowiczów. Nasze spotkanie zamieniło się właściwie w jeden wielki strumień pytań. Za sprawą zresztą samej autorki Anity Nair, która na swojej stronie internetowej (http://www.anitanair.net/) w "Reading Group Guide Questions" wiele takich pytań z myślą o dyskusyjnych klubach książkowych umieściła. Oto niektóre z nich. Dlaczego Padma, siostra Akhili, traktowała ją tak źle? Czy Akhila powinna była wyjść za mąż za Hariego - byłaby wówczas traktowana lepiej czy gorzej przez swoją rodzinę? Czego nauczyła się Akhila z opowieści Marikolanthu i dlaczego tę opowieść usłyszała jako ostatnią? Czego Akhila nauczyła się od kobiet w pociągu? W pewnym momencie Akhila myśli, że najbardziej na świecie pragnie pozostać sobą, dlaczego więc dzwoni do Hariego?
Podróż pociągiem nad morze w "przedziale dla pań" była dla głównej bohaterki powieści wydarzeniem przełomowym, wielką wyprawą w głąb siebie. Kobieta, która nigdy przedtem nie miała własnego życia, po wysłuchaniu historii pięciu towarzyszek podróż i opowiedzeniu swojej własnej, nagle odkrywa drogę ku szczęściu, odzyskuje własne imię i siebie samą. A staje się to możliwe dzięki rozmowie - dzięki spotkaniu z innymi kobietami w bezpiecznej przestrzeni kolejowego przedziału, w którym zapanowały otwartość, szczerość i swoistego rodzaju kobieca wspólnota.
Wartość takiej rozmowy potwierdziliśmy zgodnie na podstawie własnych doświadczeń. W polskich warunkach często do znaczących zwierzeń dochodzi w sytuacjach ekstremalnych, na przykład podczas pobytu w szpitalu, ale i podczas podróży. Czy również podczas naszych klubowych rozmów? Czy dyskusja nad wybraną książką tworzy również klimat sprzyjający refleksji nad własnym życiem w gronie klubowych przyjaciół?...
Książka Anity Nair z pewnością bliska jest każdemu, kto docenia wartość spotkania z drugim człowiekiem.
Moderator DKK przy WiMBP Łódź