"Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego

Bohaterem "Traktatu" jest stary człowiek, który jako sierota wojenna spędził dzieciństwo w domach wychowawczych. Później tułał się po hotelach robotniczych, budowach, wreszcie wyjechał za granicę - był zdolnym saksofonistą-samoukiem.

Główny bohater powieści i jednocześnie jej narrator opowiada swe życie tajemniczemu gościowi. Nie wiemy, kim jest ów przybysz, nie znamy także imienia i nazwiska opowiadającego. Podczas rytualnego łuskania fasoli toczy się monolog, który odsłania nam epizody z życia bohatera.

Opowiadania te nie zachowują chronologii i dopiero po przeczytaniu całej powieści możemy je złożyć w całość, która jest historią narratora. Bohater a my wraz z nim zastanawia się nad rolą przypadku i przeznaczenia w życiu a także nad własnymi wyborami. Zadaje pytania nie oczekując na nie odpowiedzi. „Są przecież pytania, które same sobie wystarczą. Zwłaszcza, że żadna odpowiedź i tak by ich nie zadowoliła. Wcale to nie zależy od tego, o co pytamy. Tylko kto kogo.”

„Traktat o łuskaniu fasoli” to książka, którą czyta się z ogromną przyjemnością ze względu na piękny, prosty język, tajemniczość, brak moralizatorstwa i doskonałą znajomość ludzkiej psychiki.
Idealna powieść na długi jesienny wieczór.

Małgorzata Frydrych
Moderator DKK przy M-PBP