Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Recenzje czytelników klubów DKK

Była sobie rzeka

Książkę „Była sobie rzeka” można polecić z uwagi na ciekawą fabułę oraz ze względu na fakt, że autorką tej powieści jest brytyjska pisarka Diane Setterfield, która jest specjalistką od powieści historycznej z elementami fantasy, o narodzinach mitu i legendy. Autorka ta stworzyła urzekającą baśń dla dorosłych, w której spotkać można tajemnicę, szlachetnych bohaterów, a także odwieczne starcie dobra ze złem. A wszystko to wśród zwyczajnej społeczności małego miasteczka.

Omawiane dzieło zachwyca czytelnika już od pierwszych stron czytania, ponieważ od samego początku opowiada ciekawą historię. Można powiedzieć, że nie jest to jakaś wymyślona fabuła, bo wszystko opiera się na tytułowej rzece i jej rwącym, bądź spokojnym nurcie. Pędząca woda staje się alegorią życia, które w równym stopniu daje i odbiera, skazując bohaterów na cierpienie lub szczęście. „Była sobie rzeka” to najlepszy z możliwych tytuł dla powieści, której tempo zmienia się tak, jak zmienia się nurt rzeki. Jest przewodnikiem dla czytelnika oraz świadkiem wydarzeń, które mają miejsce od momentu pojawienia się w gospodzie Pod Łabędziem pokiereszowanego mężczyzny z nieżywą dziewczynką aż do ostatniej strony, gdy tajemnica, na której osnuta jest powieść, zostaje rozwiązana. Cała historia wydaje się mitem i legendą, a zagłębiając się w nią, czujemy się, jakbyśmy rozwiązywali zagadkę albo układali puzzle.

Podsumowując, należy stwierdzić, że Diane Setterfield ponownie stanęła na wysokości zadania i spełniła oczekiwania czytelników. Jest to powieść, którą można polecić przede wszystkim miłośnikom opowieści, lubiącym tajemnicze historie, miłośnikom historii i lubiącym baśniowe klimaty. Ogólnie stwierdzić można, że jest to historia o wspomnieniach, które mają ogromny wpływ na rzeczywistość. Dzieło to zawiesza swoich bohaterów gdzieś między iluzją a prawdą. Podobnie czyni z czytelnikiem, nie pozwalając mu wydostać się z płynącej rzeki słów.

 

 

 

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi