Recenzje czytelników klubów DKK

Tajemnica Filomeny

„Tajemnica Filomeny” to książka niezwykle poruszająca. Sugestywne opisy i barwne dialogi sprawiają, że czyta się ją jak scenariusz filmowy, mając przed oczami poszczególne sceny. Narracja prowadzona jest na dwóch płaszczyznach, współcześnie w 2004 roku i przed laty, gdy akcja zaczyna się w 1952 r. Filomena Lee jako nastolatka zaszła w ciążę, nie będąc mężatką. W zdominowanej przez kościół katolicki Irlandii to był ciężki grzech, za który dziewczęta musiały cierpieć zesłanie do klasztoru. Tam rodziły swoje nieślubne dzieci i pracowały ponad siły. Wiele z nich nie przeżywało porodów, gdyż zakonnice uważały, że za taki grzech nie należy im się żadna pomoc. Opisy traktowania dziewcząt przez siostry zakonne budzą grozę. Z imieniem Boga na ustach dręczyły, biły, zmuszały do niewolniczej pracy, poniżały, a co najgorsze, odbierały dzieci wbrew woli ich matek i sprzedawały do adopcji. Taki sam los spotkał Filomenę , która urodziła chłopczyka i przez trzy lata mogła go po pracy widywać. Niestety została zmuszona do zrzeczenia się praw do dziecka i malec został sprzedany amerykańskiej rodzinie. W dalszej części obserwujemy jego dorastanie i jak fakt adopcji i w jego mniemaniu, odrzucenia determinuje całe jego życie. Jaki wpływ na jego poczucie własnej wartości i decyzje ma kłamstwo rodziny adopcyjnej. Nie potrafi zaangażować się w związek z obawy, że i tak wszystko straci. Ma poczucie, że ludzie, których kocha i tak odejdą. Rani swoich partnerów, choć w głębi duszy ich kocha. Mimo że, został jednym z najlepszych waszyngtońskich prawników i zajmował wysokie stanowisko w strukturach Partii Republikańskiej, nigdy nie czuł się dość dobry. Jako dorosły człowiek pragnął odnaleźć matkę biologiczną. Pojechał do Irlandii, by błagać zakonnice o pomoc w jej znalezieniu. Bezskutecznie. W zakonie panuje zmowa milczenia. Gdy po pięćdziesięciu latach Filomena próbuje odnaleźć syna również trafia na opór i bezduszność. Mimo to poznaje wreszcie historię swojego pierworodnego. Niestety nie ma tu happy endu. Matka i syn, którzy całe życie za sobą tęsknili i chcieli się spotkać, przez urzędniczą hipokryzję i okrucieństwo instytucji kościoła nigdy tego pragnienia nie zrealizowali. Dzięki „Tajemnicy Filomeny” poznajemy okropny system, który działał w Irlandii w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Rozdzielono wtedy tysiące matek z ich dziećmi. Większość ludzi nie miała nawet pojęcia, co się działo. Z tej książki poznamy życie jednego z nich, Anthonego Michaela. To niezwykle przejmująca lektura.