Recenzje czytelników klubów DKK

Warsztaty ilustratorskie z Agnieszką Żelewską

5 czerwca 2009 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź -; Widzew Filii nr 3 odbyły się warsztaty ilustratorskie pt. "Jak powstaje książka" przeprowadzone przez Agnieszkę Żelewską - ilustratorkę książek dla dzieci.  Warsztaty te zostały zorganizowane w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książek. W zajęciach wzięło udział 44 przedszkolaków z PM 218.

Agnieszka Żelewska w jasny i przejrzysty sposób "przeprowadziła" uczestników warsztatów przez cały proces powstawania książki, poczynając od pomysłu zrodzonego w głowie autora, poprzez pisanie tekstu, oddanie książki do wydawnictwa, wymyślenie szaty graficznej przez ilustratora, wysłaniu gotowego projektu do drukarni, na samej książce kończąc. Ilustratorka podzieliła się ze słuchaczami "tajnikami" swojej pracy. Przeczytała dzieciom fragment książki którą ilustrowała, następnie pokazała im swoje próbne szkice. Niewątpliwą atrakcją była możliwość obejrzenia oryginalnych ilustracji autorki w zestawieniu z książkami do których te ilustracje były robione.

Dzieci również dostały szanse wykazania się swoimi talentami plastycznymi. Każde narysowało swojego Krasnala i wspólnie pokolorowało Olbrzyma. Krasnale zostały następnie przyklejone na planszy wokół Olbrzyma. Tak wspólnymi siłami powstała sporych rozmiarów "ilustracja", którą przedszkole dostało na pamiątkę spotkania.

Prowadząca warsztaty miała świetny kontakt z uczestnikami. Dzieciaki nie nudziły się nawet przez chwilę. Myślę, że wszyscy będziemy mile wspominać to spotkanie.

Przemysław Saktura
Opiekun DKK przy MBP Łódź-Widzew FB nr 3