Recenzje czytelników klubów DKK

Kukułka Antoniny Kozłowskiej

Proza Antoniny Kozłowksiej oczarowała mnie po raz pierwszy, gdy przeczytałam "Trzy połówki jabłka". Nie zawiodła mnie również jej "Kukułka". Książka niesamowicie emocjonalna, poruszająca, zapadająca w pamięć. Historia dwóch kobiet, które pozornie wszystko dzieli. Marta- zamożna, pracująca w korporacji, mieszkająca z mężem na luksusowym, warszawskim osiedlu. I Iwona- samotna matka dwójki dzieci, woźna, z trudem wiążąca koniec z końcem. Jedna ma wszystko, ale brakuje jej najważniejszego- dzieci. Druga stworzona do rodzenia. I w czasie gdy, po kolejnych poronieniach, Marta decyduje się na wynajęcie surogatki, Iwona podejmuje decyzję o urodzeniu komuś dziecka, by poprawić sytuację materialną swojej rodziny. Plan wydaje się prosty, ale zawodzi, gdy Iwona poczuje miłość do dziecka, które nosi pod sercem. Autorka znakomicie opisuje emocje i rozterki obu kobiet. Trudno opowiedzieć się po stronie tylko jednej z nich. Obie mają swoje racje. Można jedynie z zapartym tchem śledzić losy bohaterek i dziękować opatrzności, że nie jest się w takiej sytuacji. Książka podejmuje trudny, ale jakże ważny problem, a do tego napisana jest w taki sposób, że czyta się ją sprawnie i z przyjemnością. Może nie jest to proza "z najwyższej półki", ale i po taką warto sięgnąć.