Recenzje czytelników klubów DKK

"Dom w domu" Anny Kamieńskiej (cz. 1)

Dnia 17 stycznia 2013 roku byliśmy na biblioterapii. Książka, którą czytała nam pani Ewelina miała tytuł: „Dom w domu”. Autorką jest Anna Kamieńska. Autorka napisała te książkę w formie pamiętnika. Najpierw pani Ewelina przedstawiła nam jakie postacie będą występować. Opowiadanie zaczyna się od piątku. Poznajemy Misię – jamniczkę, która urodziła małe jamniczki. Narratorka – Dorota ukończyła w ten dzień 10 lat. W tym dniu urodził się także Kuba. Tata zaprosił córkę do kawiarni na ciastko. Od mamy dostała sweterek na urodziny. Opowiadaliśmy o swoich psach i przygodach z nimi. Adaś pokazał pani Ewelinie swego psa w telefonie. Drugie opowiadanie zaczęło się od soboty. Autorka opisała w nim całe życie, które rozgrywa się w domu. Dom jest pełen odgłosów i nalewania herbaty, odgłosów kroków babci. Misia warczy gdy ktoś wyciąga rękę do jej dzieci. Tylko tata może je głaskać. Doroty tata jest z zawodu pisarzem. Pisze na maszynie. Klawisze też wydają odgłosy. Dorota wspomina rozmowę z tatą w kawiarni. Tata powiedział jej, że nadal jest ich ukochaną córeczką, mówił że urodził się bratanek Kuba. Dorocie nie spodobało się, że zostanie ciotką a tacie że został dziadkiem, bo przecież nadal są młodzi. Dalsze opowiadanie zostało napisane w poniedziałek. Mama Doroty jest z zawodu dyrektorem. Dużo pracuje, jeździ maluchem. Dorota nic nie napisała w niedzielę, bo miała urodzinową imprezę. Miała duży tort, dostała prezenty. Gdy skończyła się impreza to posprzątała z mamą. Wieczorem mama położyła się koło córki i wspominały dzieciństwo. Mama opowiedziała jej bajkę o Dorocie która lubiła kwiaty i pewnego dnia do ogrodu przyszedł malutki chłopiec. Dorotka oprowadzała Kubę po ogrodzie. Mama chciała wprowadzić Dorotkę w klimat jaki będzie w domu gdy będzie w nim Kuba. Kolejnym dniem w pamiętniku była środa. Grzegorz był w liceum gdy Dorota się urodziła. Zawsze patrzył na siostrę z góry bo był wysoki. Dorota wystraszała mu dziewczyny mówiąc do niego „tata”. Jolkę pierwsza poznała Misia, którą Grzegorz zabierał na spacery. Zrobił się łagodniejszy, lepszy. Zaproponował Dorocie spacer po parku. Na ławce siedziała dziewczyna, do której szybko podbiegła Misia. Była to Jolka. Zamieszkała jako żona Grzegorza razem w domu. Oprócz Jolki w tym domu pojawił się mały Kuba. Kolejny rozdział był w czwartek. Jolka pomagała Dorocie w odrabianiu matematyki. Gdy Jola wprowadziła się do Grzegorza ładnie urządziła pokój, zawiesiła czerwone firanki. Pewnego dnia pokłóciła się z Grzegorzem. Potem on kupił bukiet na przeprosiny. Kolejnym dniem opisywanym w pamiętniku był piątek. Cała rodzina szykuje się na przyjazd Kuby ze szpitala. Ważył 3800 g i długi na 54 cm. Dorota przy oknie czekała na Kubę. W końcu przyjechali z dzieckiem. Pakuneczek leży na tapczanie, wydobywa się płacz. Wszyscy nachylają się i oglądają dziecko. Dla Grzegorza początki były trochę trudne, ponieważ nie zdawał sobie sprawy że przy takim dziecku będzie dużo roboty. Pan Grzegorz w niedzielę poprosił swoją mamę żeby pomogła wykąpać Kubę. Jego mama przygotowała kąpiel dla Kuby. Dorota patrzyła na to, Grzegorz bardzo się denerwował. Kuba po kąpieli zasnął. W piątek do Kuby ciągle ktoś przychodził z wizytą i przynosił ubranka i zabawki. Kuba ssie całą pięść, w nocy krzyczy bo jest głodny. Gdy go mama nakarmi to Kuba śpi sobie spokojnie. Dorota szykuje dla Kuby podarek – obrazek. Dorota jest zauroczona Kubą. Na stole była dla nas naszykowana herbata, kawa i ciasteczka, którymi mogliśmy się poczęstować. Na koniec pani Ewelina robiła nam zdjęcia. Niedługo spotkamy się na kolejnym Dyskusyjnym Klubie Książki.

Recenzja zbiorowa klubowiczów

z Dyskusyjnego Klubu Książki dla osób niepełnosprawnych,