Recenzje czytelników klubów DKK

"Trafny wybór" - Recenzja na podstawie opinii uczestników spotkania.

Joanne Kathleen Rowling jest autorką serii książek o przygodach Harry`ego Pottera, która przyniosła jej międzynarodową sławę. Każda kolejna część była z niecierpliwością oczekiwana przez czytelników, a premierom towarzyszył ogromny rozgłos i emocje. Siedem książek opublikowanych w latach 1997-2007 sprzedało się w ponad 450 milionach egzemplarzy w przeszło 200 krajach. Książki zostały przetłumaczone na 74 języki. Autorka jest laureatką licznych nagród, w tym Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury dziecięcej, Nagrody Księcia Austrii za osiągnięcia na rzecz zgody między narodami, francuskiej Legii Honorowej i Nagrody Hansa Christiana Andersena. „Trafny wybór” to pierwsza powieść dla dorosłych z gatunku społeczno obyczajowych.

Rzecz dzieje się w małym, angielskim miasteczku, którego mieszkańcy to sympatyczni, życzliwi ludzie. Śmierć Barry`ego Fairbrothera zelektryzowała wszystkich. Barry zasiadał w radzie gminy Pagford, która podzielona na dwie, wrogie frakcje liczyła 16 osób. Wraz z jego niespodziewaną śmiercią zaczął się wyścig do fotela radnego. Kilku mieszkańców decyduje się na kandydowanie o ten zaszczytny urząd. Poznajemy ich wraz z rodzinami. Historia opowiada o zwykłych ludziach, posiadających zarówno wady, jak i zalety, każda postać jest bardzo realistyczna. Nie ma w książce głównego bohatera, wszyscy są równorzędni. Najwyraźniejsza postać to Krystal, która pochodzi z patologicznego środowiska, jej osoba dzieli i jednocześnie łączy mieszkańców zaściankowego Pagford.

Rowling wyraźnie pokazuje różnice społeczne dzielące bohaterów. Rodzina Mollison aspiruje do wyższych sfer i chce za wszelką cenę przekonać innych do swoich racji, traktując Pagford jak własny folwark. Zagubiona pedagog szkolna Tessa i ciapowaty wicedyrektor szkoły Collin Wall borykają się z ogromnymi problemami wychowawczymi własnego syna. Prymitywny, brutalny Simon Price terroryzuje swoją rodzinę. Niezrównoważony Govin Huges nie jest w stanie zdecydować, co chciałby w życiu osiągnąć, targają nim sprzeczne uczucia. Wyrzucona poza nawias społeczny Krystal, córka narkomanki, swoim skandalicznym, wulgarnym zachowaniem broni się przed  otaczającą ją nieprzychylnością.

Barry był wrażliwym na ludzką krzywdę człowiekiem, czynnie pomagał potrzebującym, rozumiał ich problemy. Jego śmierć dla jednych była ciosem, innym przyniosła korzyść. W porównaniu z nim inni mieszkańcy okazują się albo słabi duchem, albo wyrachowanymi egoistami. Oś centralną powieści stanowi spór o niechciane osiedle Fields, którego mieszkańcy pochodzili z nizin społecznych, a tym samym zanieczyszczali i deprawowali piękny i spokojny zakątek świata jakim jest Pagford. Nowi mieszkańcy szybko nauczyli się, że manifestacja odrazy do tego osiedla to warunek zaskarbienia sobie życzliwości rodowitych Pagfordczyków. Barry, który urodził się i wychował w Fields nie rozumiał uprzedzeń i wrogości skierowanej do tego komunalnego osiedla, dlatego wszelkimi siłami pomagał zwłaszcza młodzieży, by dać jej szansę na lepsze jutro. I na tym tle dochodziło do niesnasek, konfliktów i kłótni między członkami rady gminy.

Lektura nie należy do najłatwiejszych. Początkowo czujemy się zagubieni w gąszczu pojawiających się kolejno na scenie postaci. Akcja rozwija się bez pośpiechu, by nagle wyrwać nas z monotonii i rzucić w wir szybko następujących po sobie zwrotów akcji.

Osoby, które nie przeczytały cyklu "Harry Potter",  czytanie "Trafnego wyboru" zaczęły z czystą kartą: bez specjalnych oczekiwań i możliwości ewentualnych porównań. Opowieść o wyścigu do fotela radnego to pretekst do przedstawienia losów bohaterów, ich problemów, uczuć, a zwłaszcza ich charakterów. Nie wszyscy kochają swoje małe, urocze miasteczko. Nastolatkowie bronią się przed przemocą i poniżaniem przez rodziców siejąc zamęt w życiu dorosłych.
"Trafny wybór" to wstrząsająca opowieść o małomiasteczkowym środowisku, ludzkich pragnieniach, zawiedzionych oczekiwaniach, miejscami wulgarna, rzadko kiedy wesoła.

Czytając „Trafny wybór” należy zdecydowanie zdystansować się od „Harry Poterra”.

Beata Barbus
moderator DKK przy Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź – Śródmieście