Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Recenzje czytelników klubów DKK

Dom Augusty

Spotkanie DKK w dniu 12 września poświęcone było książce M. Axelsson _ Dom Augusty. Majgull Axelsson w książce „Dom Augusty” opisała losy trzech kobiet i ich życiowe doświadczenia.. Książka tworzy niejako patchwork z wzajemnie przeplatających się bolesnych historii Augusty, Alicji i Angeliki. Wspaniała, poruszająca powieść o bolesnej samotności i zmaganiu się z życiowymi przeciwnościami, o tajemnicach z przeszłości i dramatycznej teraźniejszości.

Na spotkanie przyszło dziesięć osób.

Toksymia

20 czerwca 2013 roku omawialiśmy książkę Małgorzaty Rejmer – „Toksymia”.

W "Toksymii" autorka przedstawiła historie kilkorga mieszkańców Pragi Południe, których losy na moment stykają się w opowieści – to, co jednak faktycznie ich wszystkich łączy, to uwikłanie w toksyczne, zabójcze relacje z najbliższymi. Wszystkie historie łączy motyw ucieczki – od siebie i świata. Bohaterowie "Toksymii" czują się zbędnym elementem nowoczesnego, kapitalizującego się polskiego społeczeństwa. Jedni świadomie planują samobójstwo, inni pędzą ku samozagładzie instynktownie, na oślep. Wszyscy żyją w dole – psychicznym, finansowym, uczuciowym. To ludzie zdegradowani, zrozpaczeni, pogrążeni w apatii. Książka trochę przygnębiająca, choć nie pozbawiona elementów humorystycznych.

Spotkanie odbyło się w Parku Miasto Tkaczy, uczestniczyło w nim dziesięć osób.

Opowieść o "zwyczajnym człowieku"

23 maja dyskusja o książce Andermana  - Cały czas. W swej powieści Janusz Anderman opisał, jak w PRL składnikiem codziennej egzystencji stały się cwaniactwo i konformizm. Ta książka opowiada o człowieku, który po mistrzowsku oszukiwał bliźnich zarówno w czasach komunizmu jak również po przemianach ustrojowych. Przedstawiony przez autora opis polskiej rzeczywistości nie wszystkim klubowiczom przypadł do gustu.
Książkę Janusza Andermana można lubić albo nie lubić - ale nie pozostawia ona czytelnika obojętnym.

W spotkaniu wzięło udział dziewięć osób.

Podróż po imperium kamorry

11 kwietnia 2013 r. omawiano książkę Roberto Saviano – Gomorra .

"Gomorra; Podróż po imperium kamorry" to głośna, książka opisujaca strukturę i działania mafii włoskiej; dokładniej o jej części wywodzącej się z Neapolu. Dla mafijnych klanów tworzących System najwyższą wartością jest zysk, a na drodze do osiągnięcia celu metody i środki się nie liczą. Kodeks honorowy to przeżytek i mit. Kamorra wykorzystuje wszystko i wszystkich. Handluje bardzo zróżnicowanym asortymentem na nieopisanie szeroką skalę Jednym ze skutków opublikowania „Gomorry” jest wydanie na jej autora wyroku śmierci przez opisane środowisko.

Książka przykuwa, fascynuje i wstrząsa, a zebrana w niej wiedza na temat metod, środków i sprawności strategii, wynikającej z bezwzględności i nieprzewidywalności działań – przeraża. Warto przeczytać, żeby uzmysłowić sobie choć trochę jak ten nasz współczesny świat funkcjonuje.
W spotkaniu uczestniczyło siedem osób.

Odmiana przez przypadki

14 marca 2013 r. dyskutowaliśmy o książce „Odmiana przez przypadki”. W spotkaniu uczestniczyło 7 osób.
„Odmiana przez przypadki” to jedenasta  książka Hanny Cygler. Jest  kontynuacją losów bohaterów Trybu warunkowego, Deklinacji męskiej/żeńskiej oraz Przyszłego niedokonanego
Akcją rozgrywa się głównie w Londynie i w Gdańsku, chociaż oczywiście pojawia się także Warszawa czy też Sydney.
Książkę bardzo łatwo się czyta, dużo zwrotów akcji,  dobrze skonstruowana fabuła. Miła lektura na wieczór po stresującym dniu.
 

Latopis

21 lutego 2013 r. omawiano powieść Andrzeja Turczyńskiego „Latopis” , w spotkaniu uczestniczyło 6 osób.
Książka jest zapisem myśli i przeżyć człowieka niepełnosprawnego. Niepełnosprawnego zarówno fizycznie (na jedno oko nie widzi wcale, na drugie słabo, jest też głuchoniemy), jak i psychicznie. Jest bowiem nieprzystosowany do życia w świecie, który go przeraża swoją zmiennością. Świat zewnętrzny jest tu jedynie pretekstem do snucia wspomnień czy filozoficznych refleksji. Najczęściej są to myśli bohatera, jedynie w części trzeciej głos oddany jest innym myślicielom.
Książka wymaga ogromnego skupienia od czytelnika, bardzo długie zdania powodują, że gubimy sens, książka tylko dla bardzo oczytanego odbiorcy lubiącego bawić się słowem, klubowiczom nie przypadła do gustu.
 

Dzwon śmierci

Pierwsze spotkanie 2013 poświęcone było prozie skandynawskiej. Bohaterką wieczoru była powieść Kerstin  Ekman „Dzwon śmierci” . W dyskusji uczestniczyło 6 osób.

Bohaterów powieści łączy namiętność do polowania. Po zakrapianym alkoholem wieczorze wybierają się na wycieczkę autobusem i powodują wypadek. Ginie potrącona przez nich kobieta. Postanawiają, że sprawa pozostanie między nimi. Są pijani, więc nie udaje zatrzeć wszystkich śladów. Ofiara zostaje znaleziona następnego dnia nad ranem, a już w popołudniowym wydaniu lokalnej gazety opisane zostają szczegóły dotyczące jej śmierci, na które oni sami nie zwrócili uwagi. Wkrótce pojawia się też szantażysta, który był świadkiem ich poczynań. Kerstin Ekman w "Dzwonie śmierci" proponuje obejrzeć zbrodnię inaczej. Nie ze strony dochodzących prawdy detektywów, ale od strony jej sprawców. Autorka prezentuje nam bohaterów, którzy doskonale się znają. A jednak tym razem, stają twarzą w twarz z ludźmi zupełnie innymi, pozornie znajomymi ale tak zaskakującymi swoim zachowaniem w zaistniałej sytuacji .Autorka  prezentuje doskonały portret psychologiczny kilku mężczyzn, stawia ich w trudnej sytuacji, a zbrodnię ustanawia tylko jako tło. Bo tutaj najważniejsze są zachowania, reakcje bohaterów, napięcie, jakie się między nimi tworzy, niepokój, który powoduje wypłynięcie na wierzch zadawnionych urazów i ciemnych instynktów.
Powieść urzekła klubowiczów, wszyscy zgodnie orzekli, że warto ją przeczytać.



Córka Rembrandta

8 listopada 2012 r. spotkanie DKK poświęcone powieści „Córka Rembrandta”. W spotkaniu wzięło udział osiem osób.

 Tym razem omawiana była książka Lynn Cutten „Córka Rembrandta”. Wzruszająca opowieść o nieślubnej córce jednego z najsławniejszych holenderskich malarzy, która po śmierci matki i ślubie brata, musi sama opiekować się coraz bardziej szalonym artystą. Losy Cornelii nieodłącznie splatają się z losami Rembrandta oraz z życiem siedemnastowiecznego Amsterdamu. To barwna panorama codzienności w pełnym pośpiechu oraz społecznych podziałów mieście, które nie zna miłosierdzia dla tych, którzy nie żyją zgodnie z ustalonymi zasadami.

Plac zabaw

11.10. 2012 r. odbyło się spotkanie poświęcone  powieści Marka Kochana „Plac zabaw”

W dyskusji uczestniczyło 9 osób.

„Plac zabaw” to opowieść śmieszna i gorzka zarazem, historia trzech mężczyzn zdominowanych przez kobiety, których życie postawiło w nietypowych dla nich sytuacjach. Autor bawi się stereotypami, odwraca role społeczne, wywraca życie bohaterów do góry nogami. Ukazuje degenerację świata mężczyzn, którzy nie radzą sobie w nowych rolach.

 

 

Balladyny i romanse

13.09.2012 r. przedmiotem rozmowy była powieść Ignacego Karpowicz „Balladyny i romanse. W rozmowie wzięło udział 5 osób.

"Balladyny i romanse” Ignacego Karpowicza okazały się zaskakującą książką. Autor powieści przedstawił w niej dwa światy – boski i ludzki, które istnieją obok siebie i w pewnym stopniu się przenikają. Książka napisana jest ze sporą dawką dobrego humoru oraz ironii. Jest tu również sporo trafnej refleksji o otaczającym nas świecie. Książka jest wielowątkowa, pełno w niej dygresji, przez co jest trudna w odbiorze. Klubowicze zniesmaczeni byli dużą dawką pornografii, stwierdzili, że książka jest niespójna, miejscami niejasna, a czytając ją można się zmęczyć.

  • p8250855-web
  • p8250856-web
  • p8250857-web

 

Noblista

21.06.2012     dyskusja nad książką Marcina Wolskiego „Noblista”. W spotkaniu wzięło udział 9 osób.

 Główny bohater, Wiktor Leśniewski, jest młodym historykiem i darzy uczuciem młodszą od siebie Magdalenę zafascynowaną Henrykiem Barskim, człowiekiem określanym mianem "największego polskiego pisarza". Para przeżywa kryzys i pewnego ranka Magda ginie. Załamany Leśniewski doszukuje się w całym wydarzeniu "drugiego dna" i obwinia o wszystko Barskiego. W prywatnym śledztwie pomaga mu Adam Podlaski, jego doktorant i pracownik IPN-u

Książka Wolskiego to powieść sensacyjna, osadzona w realiach najświeższych polskich afer. Akcja książki dzieje się w 2007 roku, wydarzenia fikcyjne i historyczne przeplatają się. Narracja prowadzona w pierwszej osobie powoduje, że opisane przez autora wydarzenia wydają się autentyczne. Zwroty akcji są zaskakujące, książkę się bardzo dobrze czyta, jednak zakończenie nie pasuje do całości, ma się wrażenie że autor nie ma pomysłu jak zakończyć fabułę.

 

50. spotkanie

Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki miało charakter wyjątkowy, było to bowiem jubileuszowe 50. spotkanie.

 Po raz pierwszy omawialiśmy nie jedną książkę, ale cykl książek Hanny Kowalewskiej, opowiadających o życiu Matyldy Malinowskiej. Każda z pięciu powieści poświęcona jest odrębnej tajemnicy z życia Matyldy, opowieści te jednak się przenikają i tworzą wspaniałą całość. Piękne opisy przyrody, barwne postacie, cudowny, poetycki język mogą urzekać nawet te osoby, które od tzw. powieści kobiecej uciekają jak najdalej. Hanna Kowalewska w „Tego lata w Zawrocie”, „Górze śpiących węży”, „Masce Arlekina”, „Innej wersji życia”, „Przelocie bocianów” udowodniła, że książki wpisujące się w ten nurt mogą być piękne i mądre, nie muszą powielać tandetnych opisów i sytuacji.

Jubileuszowe spotkanie trwało dłużej niż zwykle, po półtoragodzinnej dyskusji moderator poprosiła klubowiczów o zejście do czytelni, gdzie czekała na nich niespodzianka, koncert młodzieżowego zespołu akordeonistów „Wesołe nutki” pod kierownictwem Sławomira Stopczyka. Po uczcie duchowej nastąpiła uczta smakowa - przepyszny jubileuszowy tort i szampan, ufundowane przez dyrektor biblioteki Dorotę Abramczyk. Pani dyrektor podziękowała wszystkim za zaangażowanie w projekt i wzniosła toast za dalsze owocne funkcjonowanie klubu. Delektując się tortem, klubowicze obejrzeli prezentację multimedialną, przygotowaną przez moderatora  – Małgorzatę Frydrych, podsumowującą pięcioletnią pracę klubu.

  • p7140187-web
  • p7140193-web
  • p7140197-web
  • p7140203-web
  • p7140204-web
  • p7140221-web

 

„Kobieta ze śniegu”

12.04.2012 r. odbyło się spotkanie z prozą skandynawską Omawiana była książka  "Kobieta ze Śniegu" Leeny Lehtolainen. Autorka przedstawia społeczeństwo pełne sprzeczności, obok liberalnego społeczeństwa funkcjonują bardzo tradycyjne, purytańskie wręcz wioski.  Prezentuje różne typy kobiet, które na różne sposoby próbują ułożyć sobie życie w  zdominowanym przez mężczyzn świecie. Mimo wątku kryminalnego książkę trudno jednoznacznie określić jako kryminał, bardziej przypomina powieść psychologiczną.

Książka jest bardzo dobrze napisana i godna polecenia, każdy kto ceni sobie dobrą lekturę powinien po nią sięgnąć. W spotkaniu uczestniczyło 9 osób.

  • p6160001-web
  • p6160002-web
  • p6160004-web
  • p6160006-web
  • p6160007-web
  • p6160008-web

Zabawa w teatr

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przypadającego 27 marca, Dyskusyjny Klub Książki działający przy Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Zgierzu, włączył się aktywnie w projekt „Dotknij Teatru”, realizowany przez łódzkie instytucje kultury. Nasze spotkanie z teatrem przebiegało w dwóch etapach, pierwszym była dyskusja o książce Jerzego Stuhra    „ Stuhrowie”, która to odbyła się 19 stycznia 2012 roku. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim sylwetki wybitnego aktora Jerzego Stuhra i jego syna Macieja, ale rozmawialiśmy również o kondycji teatru.  Uznaliśmy, że polski teatr ma do zaoferowania widzom bardzo wiele, gdyż ciągle poszukuje nowych środków wyrazu, nie boi się kontrowersyjnych tematów. Przedstawienia teatralne nie powielają schematów,  jak dzieje się to w polskim kinie współczesnym, ale są sztuką starającą się odkrywać nowe przestrzenie. Dlatego teatry nie stoją puste, na wiele przedstawień trudno kupić bilet.

Drugim etapem naszego spotkania z teatrem była samodzielna próba adaptacji teatralnej książki Andrzeja Barta „Fabryka muchołapek”. Moderator klubu zamienił się na krótką chwilę w dramaturga, reżysera i scenografa,  a członkowie klubu w aktorów. Sztuka nosiła tytuł „Sąd na Rumkowskim” i stanowiła jeden z wątków książki Andrzeja Barta, prezentujący nierzeczywistą próbę osądzenia Chaima Mordechaja Rumkowskiego, przewodniczącego Judenratu w łódzkim getcie. Role zostały przydzielone na spotkaniu lutowym, jednak życie zmodyfikowało obsadę i w rolę oskarżyciela musiał się  pan, który miał pełnić rolę ławnika. W przedstawieniu w dniu 15 marca uczestniczyło osiem osób, które wcieliły się w postacie : Chaima Rumkowskiego, sędziego, oskarżyciela, obrońcy, protokolanta, doktora Janusza Korczaka, kierownika fabryki powideł Kronsztada, Ulricha Schulza. Klubowicze naszą zabawę w teatr potraktowali bardzo poważnie, interpretacja tekstu była głęboko przemyślana, widać było pełne zaangażowanie grających. Przedstawienie miało charakter zamknięty, jedynymi odbiorcami były panie bibliotekarki, które na tyle zainteresowaliśmy tematem, że postanowiły przeczytać „Fabrykę muchołapek”.

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

  • DSCF0586
  • DSCF0587
  • DSCF0588
  • DSCF0601
  • DSCF0605
  • DSCF0609
  • DSCF0622
  • sdc14006

 

Fabryka muchołapek

16 lutego 2012 r. tematem naszych rozmów była książka Andrzeja Barta "Fabryka Muchołapek", która utrzymana jest w klimacie Procesu i Zamku Franza Kafki. Fabułę powieści wypełnia proces sądowy, gdzie oskarżonym jest władca łódzkiego getta Rumkowski, a obrońcą, prokuratorem i świadkami mieszkańcy getta, którzy w większości nie przeżyli wojny. Książka Barta nie jest próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie, kim naprawdę był i jaki był, Chaim Mordechaj Rumkowski, bo to się chyba zrobić jednoznacznie nie da. Natomiast jest książką, która pokazuje i udowadnia, że w historii bardzo często czerń nie jest jednak tak czarna, jak się to na pierwszy rzut oka wydaje, nie ma dobrych i złych narodów, a ocena ludzkich czynów jest względna. Podczas dyskusji postawa głównego bohatera wzbudziła w nas wiele kontrowersji. Staraliśmy się przeanalizować, co tak naprawdę myślał Rumkowski tworząc swoje „państwo”. Czy robił to, bo chciał ratować pobratymców, a może tylko pragnął absolutnej władzy, co skłoniło go do takich zachowań? Podsumowując przebieg dyskusji uczestnicy spotkania zgodnie przyznali, że odbiór książki utrudnia specyficzna konstrukcja książki-mieszanie się przeszłości z teraźniejszością i charakterystyczny klimat, ale powieść jest warta polecenia, treść zmusza czytelnika do refleksji, przyciąga uwagę, a czasem prawdziwie nim wstrząsa.

W spotkaniu uczestniczyło dziewięć osób.

  • dscf0440-web
  • dscf0443-web
  • dscf0445-web

 

Opowieści rodzinne Jerzego Stuhra

19.01.2012 r.  rozmawialiśmy o książce Jerzego Stuhra „Stuhrowie. Historie rodzinne”.

W spotkaniu uczestniczyło siedem osób.

Książka przedstawia historię rodziny od połowy XIX wieku aż do dnia dzisiejszego. . Opowieść płynie wartko przez kolejne pokolenia, poznajemy wiele wybitnych indywidualności, które zmagały się z tym co przyniosło im życie. Historię rodziny zapoczątkowuje austriacki  pradziadek, który wybrał Kraków jako najkorzystniejsze miejsce na założenie rodziny i dom dla ukochanej, młodej żony. Książkę kończy opowieść o żonie Jerzego Stuhra – Barbarze, o jego dzieciach i wnukach. Lektura obfituje w wiele wątków obyczajowych, historycznych, dramatycznych i komediowych, skłania do refleksji nad powikłanymi losami ludzkimi. Jak podkreślali klubowicze to historia opowiedziana piękną polszczyzną bez patosu ale za to ze zrozumieniem dla ludzkich słabości, którą czytało się z ogromną przyjemnością

 

  • dscf0185-web
  • dscf0188-web

Twórczość Erica-Emanuella Schmidta

Ostatnie spotkanie 2011 roku odbyło się piętnastego grudnia w czwartkowy wieczór. W spotkaniu uczestniczyło dziesięć osób. Tematem rozmowy zgierskich klubowiczów były dwie książki francuskiego pisarza Erica-Emanuella Schmidta – „Oskar i Pani Róża” i „Tektonika uczuć”. Mimo prób moderatora, aby obu książkom poświęcić jednakową ilość czasu, dyskutanci z wielkimi emocjami opowiadali przede wszystkim o swoich odczuciach z lektury „Oskara i Pani Róży”. Głównym bohaterem tej książki jest chorujący na nowotwór złośliwy, dziesięcioletni chłopiec o imieniu Oskar. Lekarze nie mogą mu już pomóc. Rodzice również nie potrafią dać sobie rady z tak strasznym problemem. Jedyną przyjaciółką chłopca jest odwiedzająca go wolontariuszka Ciocia Róża, z którą może szczerze porozmawiać o chorobie. Klubowicze ocenili, że tę cieniutką książeczkę powinni przeczytać wszyscy, gdyż mówi o trudnych tematach jak choroba i śmierć w mądry nie moralizujący sposób. Oto jeden z głosów w naszej dyskusji : „Bardzo żałuję, że nie przeczytałam tej książki wcześniej, wówczas, gdy musiałam się zmierzyć ze śmiertelną chorobą bliskiej osoby, gdy nie potrafiłam z nią szczerze rozmawiać o jej stanie, a przecież choroba i śmierć są wpisane w nasze istnienie”. Drugą omawianą pozycją była "Tektonika uczuć" opowiadająca historię związku Diane i Richarda, który na skutek drobnych oszustw się rozpada. "Tektonika uczuć" w najlepszy sposób pokazuje, do czego może doprowadzić brak szczerości między ludźmi.

"Poczwarka"

       W dniu 15 stycznia odbyło się pierwsze w 2009 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Zgierzu. Przedmiotem dyskusji była książka Doroty Terakowskiej „Poczwarka. Autorka opowiedziała nam z niesamowitą wrażliwością i ogromną wnikliwością psychologiczną. historię dziewczynki dotkniętej zespołem Downa. W książce przeplatają się dwa światy - realny, w którym poruszają się zawiedzeni i cierpiący rodzice dziewczynki oraz piękny, kolorowy, wewnętrzny świat małej Myszki. Książka zachwyciła wszystkich klubowiczów, uznali ją za godną polecenia, skłaniająca do refleksji i zadumy nad wieloma tematami.

 

"Dwanaście"

W dniu 6 marca 2008 roku członkowie DKK w Zgierzu zebrali się by porozmawiać o książce Marcina Świetlickiego „Dwanaście”. Prozatorski debiut znanego krakowskiego poety uhonorowany został w 2006 roku nominacją do Nagrody Nike. Posiadająca kryminalny wątek powieść zawiera galerię wyrazistych psychologicznie postaci, doskonale nakreślone tło socjologiczne, ciekawie skonstruowaną fabułę. Poznajemy Kraków, jaki nie jest pokazywany na widokówkach czy turystycznych folderach – tajemniczy, mroczny, niebezpieczny. Świetlicki kpi ze środowiska artystycznego czyniąc głównym bohaterem człowieka przegranego, bez żadnego celu w życiu, żyjącego na koszt innych. Autor pokazuje cynizm mediów i głupotę polityków. Powieść zrobiła na dyskutujących przygnębiające wrażenie ze względu na swą treść, doceniony został językowy kunszt autora. W spotkaniu wzięło udział 7 osób.

 

  • jpg
  • jpg1

"Telefrenia"

        Czwarte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książkowego odbyło się w dniu 25 października 2007 r. Przedmiotem dyskusji była najnowsza powieść Edwarda Redlińskiego "Telefrenia". Autor w ciekawy sposób, operując żywym i dowcipnym językiem przedstawił wszechwładną rolę mediów w naszym życiu. I ojciec, i syn żyją w świecie iluzji, z tą jedynie różnicą, że narrator ma świadomość miejsca, w którym się znajduje. Pisarz, balansując na krawędzi banału, nie przekracza linii, oddzielającej dobrą prozę od kiepskiej.

       W spotkaniu uczestniczyło 6 osób.

 

  • jpg
  • jpg1

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Magdalena Szymańska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi