"Piękna rupieciarnia" Bohumila Hrabala

"Piękna rupieciarnia" Bohumila Hrabala to zbiór nigdy wcześniej niepublikowanych w Polsce  utworów  pisarza są tu  eseje  , szkice  ,  wywiady z autorem a nawet zapis  nagrania dokonanego  podczas spotkania  z czytelnikami  w  restauracji "Leśna" w Kresku 24 marca 1984 r  Książka niezwykle osobista, która tworzy portret intymny
czeskiego pisarza. Autor szczegółowo wyjaśnia jak został pisarzem i jak pracuje nad  nową książką . Tak scharakteryzował swoje pisarstwo w eseju "Protokół z sekcji własnych zwłok": "Pisania nauczyłem się tak, jak Cygan gry na skrzypcach, bardziej
jestem  wróblem niż jaskółką, fruwam, ale zawsze bez znajomości aerodynamiki"
Dowiadujemy się z niej wielu ciekawych rzeczy o samym Hrabalu i jego  filozofii życiowej . Poznajemy kulisy pracy pisarza i reżysera Jirziego Mentzla na planie filmów "Pociągi pod specjalnym nadzorem " i Postrzyżyny.
Pisarz ujawnia nam pierwowzory bohaterów powieści "Obsługiwałem angielskiego króla, " przybliża legendarne już postaci swych przyjaciół Egona Bondy'go i Vladimira Budnika sportretowanych m in. w "Czułym barbarzyńcy".
W eseju "Czym jest knajpa" autor pisze : "Jest coś cudownego w knajpianych rytuałach, to że goście wciąż są wobec siebie uprzejmi albo ironiczni, obojętni albo ziejący nienawiścią, jest tam wszystko, tyle tylko, że tam nie zasypiają, a jak już ,to na siedząco, nie zalegają na kanapie jak w domu, bo w gospodzie ludzie nie są zmęczeni, a nawet się popisują, podczas gdy o tej samej porze w domu ogarnia ich gnuśność, marudzą i podrzemują". Hrabal najlepsze rzeczy, jak sam wspomniał, napisał na kacu ; alkohol towarzyszył mu od dzieciństwa.
Pełnego życia i humoru pisarza komentującego przekornie wydarzenia polityczne poznajemy w tekstach "Partnerstwo dla Pokoju..."  i " Czekając na Godota czy O klauzulach wyjazdowych"
W książce "Piękna rupieciarnia" jest dowcip, przekora oraz autoironia.

Anna Olborska
Moderator DKK MBPŁ-Ś Filia nr 8 ul. Ogrodowa 24

Następne spotkanie naszego klubu odbędzie się 26.10.2007. Będziemy rozmawiać o książce Leonida Józefowicza "Kostium Arlekina"