Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Recenzja książki pt.:”Legenda o założeniu Poznania” - E. Piotrowskiej

Recenzja książki pt.:”Legenda o założeniu Poznania” - E. Piotrowskiej, omawianej na DKK w Filii 5 dnia 19.04.10 z dziećmi z Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 .

Książka Elizy Piotrowskiej pt.:”Legenda o założeniu Poznania” jest napisana wierszem, bardzo bogato ilustrowana przez samą autorkę jak większość jej książek. Opowiada o Lechu, Czechu i Rusie trzech braciach mieszkających w borze na końcu świata. Bracia mieszkali ze swymi rodzicami i wszyscy bardzo się kochali i szanowali. W borze panowała zgoda i miłość. Pewnego dnia rodzice podjęli decyzję, że bracia powinni się rozstać i osiedlić każdy na własnej ziemi. Tak też się stało, chociaż nie było łatwo, bo bardzo za sobą tęsknili. Lech udał się na północ, Czech na południe, a Rus ku wschodowi. Któregoś dnia wszyscy trzej wyruszyli nad rzekę Wartę i tam przypadkiem się spotkali. Mimo upływu lat poznali się od razu i miejsce to nazwali Poznaniem. Książeczka w przystępny dla dziecka sposób obrazuje legendarne postacie dawnej Polski, uczy nieco historii, zapoznaje z pewnymi wydarzeniami. Na końcu książki umieszczona została krzyżówka, aby dzieci mogły sprawdzić swoje zaczerpnięte z opowiadania wiadomości.

K. Kwiatkowska

Recenzja książki pt.:”Legenda o założeniu Poznania” - E. Piotrowskiej, omawianej na DKK w Filii 5 dnia 12.04.10r.

Recenzja książki pt.:”Legenda o założeniu Poznania” - E. Piotrowskiej, omawianej na DKK w Filii 5 dnia 12.04.10.

Książka Elizy Piotrowskiej pt.:”Legenda o założeniu Poznania” jest napisana wierszem, bardzo bogato ilustrowana przez samą autorkę jak większość jej książek. Opowiada o Lechu, Czechu i Rusie trzech braciach mieszkających w borze na końcu świata. Bracia mieszkali ze swymi rodzicami i wszyscy bardzo się kochali i szanowali. W borze panowała zgoda i miłość. Pewnego dnia rodzice podjęli decyzję, że bracia powinni się rozstać i osiedlić każdy na własnej ziemi. Tak też się stało, chociaż nie było łatwo, bo bardzo za sobą tęsknili. Lech udał się na północ, Czech na południe, a Rus ku wschodowi. Któregoś dnia wszyscy trzej wyruszyli nad rzekę Wartę i tam przypadkiem się spotkali. Mimo upływu lat poznali się od razu i miejsce to nazwali Poznaniem. Książeczka w przystępny dla dziecka sposób obrazuje legendarne postacie dawnej Polski, uczy nieco historii, zapoznaje z pewnymi wydarzeniami. Ilustracje autorki inspirowały dzieci do wykonania własnych prac plastycznych. Na końcu książki umieszczona została krzyżówka, aby dzieci mogły sprawdzić swoje zaczerpnięte z opowiadania wiadomośći.

K. Kwiatkowska

Recenzja książki E. Wygonik pt.: „Legendy i klechdy polskie” omawianej na DKK z PM 13 w Filii nr 5 dnia 04.03.10r.

Recenzja książki E. Wygonik pt.: „Legendy i klechdy polskie” omawianej na DKK z PM 13 w Filii nr 5 dnia 04.03.10.

Z książki E. Wygonik wybraliśmy jedną z legend pt. : „Przerwany hejnał” opowiadającą o tragicznej śmierci trębacza trafionego strzałą podczas grania hejnału z wieży Mariackiej. Tego dnia trębacz zaniepokojony o losy Krakowa, widząc zbliżających się w kierunku miasta Tatarów postanowił ostrzec ludność grając swój hejnał nie zwykłej porze lecz o świcie. Zbudził w ten sposób mieszkańców, aby mogli przygotować się do walki z wrogiem. Sam niestety przypłacił to życiem, trafiony strzałą przez jednego z Tatarów. Zyskał miano bohatera, a tradycja przerwanego hejnału utrzymuje się do dziś. Edyta Wygonik zamieściła w swej książce krótkie, jasno sformułowane opowiadania trafiające do wyobraźni najmłodszych dzieci. Jednocześnie zapoznając w ten sposób młodego odbiorcę z legendarnymi i bardzo ciekawymi wydarzeniami dotyczącymi naszego kraju.

K. Kwiatkowska.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi