Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Taun" - Cizia Zyke

Recenzja powstała na podstawie wypowiedzi klubowiczów

Mała skalista wysepka, w zapomnianym i opuszczonym zakątku Indonezji, tam poznajemy samotnego rozbitka o imieniu Tuan. W zasadzie Tuan to przezwisko, które oznacza po malezyjsku zarówno Pana, jak i samego Boga. Jest to człowiek, który sam decyduje o swoim życiu. Żeby nie zwariować zaczyna pisać. Przelewa na papier opowieść o swoim niezwykłym życiu, o ludziach którzy go otaczali. O uczuciu najbogatszym i najsilniejszym, które kierowało jego losem, mianowicie o przyjaźni.

Tuan i jego przyjaciel Jules, zwany kundlem ze względu na swoje francusko-wietnamskie pochodzenie zostają złapani przez Kuomintang, chińską faszystowską organizację pokonaną przez komunistyczne wojska Mao. Resztki tej organizacji ukryły się w Złotym Trójkącie i zaczęły produkować opium. W wiosce mieszkają sami starcy i dzieci. Dorośli zginęli podczas jednej z narkotykowych wojen, które były tam na porządku dziennym. Broń i władza znajdowały się w rękach dzieci, które do tego paliły cały czas produkowany przez siebie narkotyk. Zostali uwięzieni w małej klatce, żywili się robakami, byli katowani i wykorzystywani do pracy na polach ryżowych. To co trzymało ich przy życiu, to przyjaźń oraz cierpliwe czekanie aż nadejdzie moment zemsty. Mijały dni a horror trwał. Jules  podupadł na zdrowiu, wspólna ucieczka nie miała żadnych szans powodzenia. Tuanowi nawet nie przeszło przez myśl zostawić przyjaciela i uciekać samemu.  Czekał, aż pewnego dnia...

Czy przyjaciołom udało się wydostać z głębi birmańskiej dżungli i czy dokonała się sprawiedliwa zemsta, przekonacie się czytając "Tuana" Cizi Zykego.
A to dopiero przedsmak jego wielu niesamowitych przygód.

"Tuan" autorstwa Cizi Zykego to zbiór czterech opowiadań z czterech różnych zakątków świata. Tuan poszukiwacz przygód i awanturnik prowadzi nas kolejno po Złotym Trójkącie; Australii; Borneo i Indonezji. Główny bohater jest dokładnym odzwierciedleniem pisarza. Trzeba dodać że większość opisanych przygód autor przeżył naprawdę. Cizia Zyke wydał jak dotąd ponad dwadzieścia książek. "Tuan" jest dopiero jego piątą powieścią wydaną w Polsce po prawie dwudziestu latach. Miejmy nadzieję że nie ostatnią. Ale wróćmy do Tuana, bohatera naszej książki. Człowiek ten kieruje się własnym kodeksem etycznym w którym przyjaźń jest najważniejsza. Jest to postać której nie sposób nie lubić. Myślę że większość z nas chciała by być do niego podobna, nawet pomimo tego że w imię zemsty gotowy jest posunąć się do morderstwa. Jest typową niespokojną duszą, w każdej swojej przygodzie szuka silnych emocji, a postaci które go otaczają są podobnymi awanturnikami.  Pieniądze są dla niego,
środkiem a nie celem życia.

Od lektury "Tuana" i innych książek Cizi Zykego nie sposób się oderwać, czyta się je z zapartym tchem. W tych powieściach nie brakuje niczego, jest prawdziwa przygoda, hazard, kobiety, przemoc, męska przyjaźń. Cizia Zyke to ostatni bastion prawdziwej powieści awanturniczo - przygodowej.  Dla literackich poszukiwaczy przygód literatura obowiązkowa! 

Zbigniew Pacho
Moderator DKK przy MBP w Rawie Mazowieckiej

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi