Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Kostium Arlekina" Leonida Józefowicza

Książka Józefowicza to kryminał , którego akcja rozgrywa się XIX wiecznym Petersburgu a głównym bohaterem jest śledczy Putilin. Iwan Dmitriewicz Putilin to postać autentyczna ( 1830 - 1893)  był legendarnym naczelnikiem stołecznej policji śledczej w Petersburgu. Zaczął służbę jako zwykły stójkowy, by w końcu zostać naczelnikiem stołecznej policji .
Nasz bohater będąc już na zasłużonej emeryturze postanowił spisać swoje wspomnienia i opowiedzieć  o najciekawszych sprawach jakie prowadził w swojej bogatej karierze śledczego,  a przy okazji zarobić dodatkowe pieniądze, które miał wypłacić wydawca książki.

Porobił  notatki dotyczące najciekawszych spraw kryminalnych i osób, które były w nie zamieszane, ułożył szczegółowy plan książki, wymyślił tytuły rozdziałów i opatrzył je stosownymi mottami, po czym praca nie wiadomo czemu stanęła w miejscu. Wreszcie wynajął zawodowego literata Safronowa ,który miał spisywać jego opowieści i praca ruszyła do przodu. Pierwsza opowieść kryminalna śledczego Putlina dotyczyła głośnej  śmierci austrowęgierskiego attache wojskowego. W sprawę zamieszanych było wiele wpływowych osób, dyplomatów  i polityków. W tej gmatwaninie różnych mylących tropów, które prowadzą do zagranicznych kancelarii dyplomatycznych , do piwnicy ubogiej praczki na włoski statek  i do kręgów anarchistycznych nasz bohater porusza się jak we mgle,  jego jedyną bronią jest intuicja oraz jak to określa autor - "wiedza o tym, co w człowieku najważniejsze". Książka Józefowicza pełna jest świetnie zarysowanych barwnych postaci i zabawnych dialogów. "KostiumArlekina" to pierwsza część trylogii o Putilinie za ostatnią część "Książę Wiatru" Józefowicz otrzymał  w roku 2001 nagrodę "Nacjonalnyj bestseller".  

Anna Olborska
Moderator DKK przy MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi