Internet "wróg czy przyjaciel"?

Książka "Zuźka w necie i w realu" Doroty Suwalskiej jest już kolejną, po "Znowu kręcisz, Zuźka";, powieścią o przygodach tytułowej bohaterki. Tym razem Zuźka, która twierdzi, że jest raczej wesołą dziewczynką, poznaje tajniki internetu oraz związane z nim atrakcje i zagrożenia. Wprowadza tym samym czytelnika w świat komputerowego języka. Po przeczytaniu lektury wiemy już co to jest czat, pdeef, real, email, ściągać na legalu, itp. Poznajemy także sposób tworzenia prawdziwej poezji, prosto z czatu i związanych z tym procesem pułapek. Autorka zawiera w książce także przestrogi, pisząc o niebezpieczeństwach czyhających na internautę, zwłaszcza  małoletniego. Chyba największe z nich  to  "czatowanie", a potem spotkania "w realu", czyli rzeczywistości. Nie brakuje tu również bardzo zabawnych zdarzeń dnia codziennego, których dostarcza także młodszy brat Zuźki, Kacper. Są  więc cukierki w nosie, rzekomo trujące wilcze jagody, po których czeka się już tylko na śmierć i bardzo dramatyczne debaty nad rozwiązanym sznurowadłem. Także szkoła jest  miejscem niesamowitych wydarzeń. Jak dobrze bowiem wiemy, wyobraźnia dzieci nie zna granic. Lektura książki Doroty Suwalskiej jest bardzo przyjemna i nie brakuję w niej momentów, gdy uśmiech samoistnie pojawia się na twarzy.

Zofia Stachura
bibliotekarz Filii nr 5