Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie autorskie z Joanną Olech

Spotkanie autorskie z Joanną Olech

Dzięki  Polskiemu Instytutowi Książki i projektowi Dyskusyjne Kluby Książki w woj. łódzkim mogliśmy gościć na spotkaniu autorskim w naszym  klubie DKK  działającym przy Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź-Śródmieście Filia nr 8 Panią Joannę Olech . Autorkę znanych i cenionych przez czytelników i krytyków książek dla dzieci i młodzieży. Z  wykształcenia grafik sama fantastycznie ilustruje swoje książki. Dorobek literacki Joanny Olech jest imponujący   m.in. „Gdzie diabeł mówi… do usług”, Pompon w rodzinie Fisiów” ,Trudne słówka”, „Czerwony Kapturek”. Jej debiut literacki „Dynastia Miziołków „ znalazła się na liście lektur szkolnych. Jest też laureatką licznych nagród i wyróżnień  m.in. Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Na spotkaniu autorka bardzo szybko nawiązała kontakt z dziećmi. Opowiadała jak przypadkiem została pisarką i o tym , że wcale nie trzeba ukończyć specjalistycznej szkoły , aby napisać książkę. Pisarzem może zostać każdy niezależnie od kwalifikacji i wieku.  

Pani Joanna czytała fragmenty książek „Dynastia Miziołków” oraz „Pompon w rodzinie Fisiów” .  Później dzieci brały udział w o konkursach i odpowiadały na pytania dotyczące bohaterów i treści książek.  Wymyślały historie o smoku, a Pani Joanna  ilustrowała ich opowieści. Tych , którzy brali udział w konkursach autorka  nagrodziła słodyczami. Pisarka odpowiadała też na pytania dotyczące jej życia i rodziny. Dzieci pytały również autorkę o twórcze inspiracje i pomysły na książki i kto był pierwowzorem bohaterów z książki „Pompon w rodzinie Fisiów”. Po spotkaniu Pani Joanna rozdawała autografy i pozowała do pamiątkowych fotografii.  

W spotkaniu , które odbyło się 23 listopada 2015 r. uczestniczyli uczniowie  ze  Szkoły Podstawowej nr 70 w Łodzi . Ogółem 36 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Spotkanie autorskie z Magdaleną Zawadzką

Spotkanie  z Magdaleną Zawadzką

 

Relacja ze spotkania autorskiego  DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Dzięki  Polskiemu  Instytutowi  Książki  i Dyskusyjnemu Klubowi Książki  w woj. łódzkim mogliśmy gościć w naszym DKK  znakomitą aktorkę teatralną i filmową Magdalenę Zawadzką. Pani Magdalena Zawadzka jest też autorką dwóch książek „ Kij w mrowisko „ i „Gustaw i Ja” . Na spotkaniu prowadzonym przez  panią  Hannę Grudzińską właścicielkę Wydawnictwa  Marginesy,  które wydało książkę „Gustaw  i  Ja”  pani Magdalena Zawadzka opowiadała jak doszło do jej napisania i o współpracy obu  pań  przy jej redagowaniu  i  przygotowaniach  do druku.  Aktorka wspominała swojego męża Gustawa Holoubka , którego tak ciepły  i ujmujący portret stworzyła w książce. Opowiadała o ich wspólnym  szczęśliwym życiu i perypetiach  jakie przynosił    im los.  Jej wspomnienia to prawdziwy  i szczery  portret Gustawa Holoubka , który był wybitnym aktorem, ale przede wszystkim  nietuzinkowym człowiekiem.

 Po spotkaniu pani Magdalena Zawadzka rozmawiała z czytelnikami i podpisywała książki.

W spotkaniu ,które odbyło się w naszej bibliotece dnia 26 listopada 2013 roku  uczestniczyło 30 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Spotkanie autorskie z Marzeną Filipczak

W ramach projektu Tu czytamy ! Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego gościliśmy w naszej bibliotece na spotkaniu autorskim 29 września 2010 r. Marzenę Filipczak.

Pani Marzena Filipczak jest dziennikarką przez 13 lat pracowała w Gazecie Wyborczej i Metrze, ale jej prawdziwą pasją jest podróżowanie . Na własną rękę przejechała niemal cała Europę . W roku 2008 wyjechała do Azji gdzie spędziła pół roku. Wróciła do Polski i napisała książkę „ Jadę sobie. Azja. Poradnik dla podróżujących kobiet”. Trudno po przeczytaniu książki nazwać jej samotną podróż turystyczną . O życiu krajów ,które odwiedziła , dowiedziała się praktycznie wszystkiego. Zwiedziła :Indie, Malezję, Tajlandię, Wietnam, Kambodże . W książce opowiedziała o ludziach spotkanych po drodze, drewnianych autobusach, którymi jeździła i co robić gdy spóźniają się one dwa dni. Omałpach, które ją pogryzły i szpitalach, które ją potem leczyły. Książka jest też zbiorem niezwykle cennych porad praktycznych od pierwszego do ostatniego dnia podróży. Na spotkaniu Marzena Filipczak bardzo barwnie opowiadała o tym wszystkim co widziała i co przeżyła w czasie tej długiej podróży. Wspominała ludzi i niezwykłe przygody , a pokaz zdjęćsprawił, że uczestnicy spotkania mieli okazję nie tylko posłuchaćopowieści o egzotycznych miejscach i zdarzeniach z jej wyprawy ,ale również je zobaczyć. Wiele osób obecnych na spotkaniu pytało autorkę czy samotne podróżowanie po Dalekim Wschodzie nie jest niebezpieczne i ile trzeba mieć pieniędzy na taką długą podróż?. Pani Marzena odpowiadając na pytania stwierdziła , że samotne podróżowanie nie jest kwestią odwagi czy zasobności portfela bo można tam przeżyć za bardzo niewielką kwotę, a przemieszczanie się w pojedynkę wiąże się z podobnym ryzykiem, jak w gronie kilku osób. Kluczem do powodzenia samodzielnej wyprawy jest dobre przygotowanie, wykupienie porządnego ubezpieczenia zdrowotnego, karta kredytowa oraz duża doza zdrowego rozsądku. Wszyscy obecnina spotkaniu, a było75 osób byli pod wielkim wrażeniem osobowości pani Marzeny Filipczak i sposobuw jaki prowadziła to spotkanie, bez zbędnego dydaktyzmu,swobodnie nie kreując się na wszechwiedząca mentorkę przyszłych podróżniczek. Nasi czytelnicy mieli też okazję kupić jej książkę i otrzymać autograf.

Anna Olborska –moderator przy DKK MBPŁ-Ś FB nr 8

 

 

 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MAŁGORZATĄ KALICIŃSKĄ

 

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Kalicińską.

W ramach projektu Tu czytamy ! Dyskusyjne Klubu Książki realizowanego z inicjatywy Instytutu Książki i   pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego gościliśmy w naszej bibliotece na spotkaniu autorskim 15 czerwca  2011 r   Małgorzatę Kalicińska.

Pani Małgorzata Kalicińska  jest jedną z najbardziej znanych  i lubianych polskich pisarek współczesnych. Debiutancka powieść „Dom nad rozlewiskiem wydana w roku 2006  przyniosła jej wielką popularność wśród czytelników i sukces wydawniczy. Następne powieści z tego cyklu „Powroty nad rozlewiskiem” i „Miłość nad rozlewiskiem” ugruntowały jej sukces a Telewizja Polska nakręciła serial na ich podstawie. W trakcie spotkania , które przebiegało w bardzo swobodnej miłej  atmosferze czytelnicy pytali autorkę o jej życie osobiste ,i o to jak zaczynała przygodę z pisaniem. Jak radzi sobie z popularnością ,co lubi czytać i jak spędza wolny czas. Rozmawialiśmy również o jej najnowszej książce „Zwyczajny facet i problemach  z jakimi muszą się zmierzyć jej bohaterowie. Autorka powspominała również wraz z jedną Panią obecną na spotkaniu czasy wczesnego dzieciństwa, które spędzały razem na Saskiej Kępie w Warszawie i  opisanego w książce „Fikołki na trzepaku” . Opowiedziała o życiu w Korei i planach na przyszłość.  Pani Małgorzata  Kalicińska jest osobą bardzo pogodną i obdarzoną wielkim poczuciem humoru.    Wszyscy obecni  na spotkaniu, a było  45 osób byli pod wielkim wrażeniem osobowości Pani Małgorzat  i sposobu  w jaki prowadziła to spotkanie, swobodnie,  dowcipnie odpowiadała na pytania czytelników nie kreując się na gwiazdę współczesnej polskiej literatury kobiecej  . Po spotkaniu autorka indywidualnie rozmawiała z czytelnikami i podpisywała książki.

Anna Olborska –moderator przy DKK MBPŁ-Ś FB nr 8   

 

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • P6160717
  • P6160722
  • P6160726
  • P6160744
  • P6160745

Spotkanie autorskie z Ireną Matuszkiewicz

Spotkanie autorskie z Ireną Matuszkiewicz

Dnia 3 listopada 2009 roku czytelnicy naszejbiblioteki i członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź – Śródmieście Fila nr 8 ul. Ogrodowa 24 spotkali się ze znaną i lubianą pisarkąpowieści obyczajowych Ireną Matuszkiewicz. Jest ona autorką tak znanych książek jak „Agencja Złamanych Serc” , Salonowe życie „ Seryjny narzeczony”, których głównymi odbiorcami są kobiety ,nic więc dziwnego ,że na spotkanie przyszły same panie.

Wszystkie jej książkibliskie są życia, opowiadają o naszych życiowych problemach a autorka umiejętnie łączy realizm i fikcjęoraz doprawia jeinteligentnym poczuciem humoru.

PaniIrena Matuszkiewicz opowiadałao sobie i o tym jak powstawały jej książki. Czytelnicy pytali o bohaterki jej najbardziej znanych powieści, na ile są one postaciami fikcyjnymi a ile pisarka zaczerpnęła z realnego świata. Znaczną cześć spotkania poświęcona była jejnajnowszej książce pt.„Apetytna kwaśne winogrona”, która jest książką nietypową w jej dorobku bo jest to jej pierwszaksiążka dla młodzieży.

Przyznała że lubispotykać się ze swoimi z czytelnikami są dla Niej jedną z form inspiracji przy pisaniu nowych książek ,rozmawiała indywidualnie z czytelniczkamii podpisywała książki.

Bezpośredni i miły sposób bycia autorki sprawiły ,iżwszyscy obecni na spotkaniu czuli się swobodnie i zadawali dużo pytań pisarce.

W spotkaniu uczestniczyło21 osób.

Anna Olborska –moderator DKK w Filii nr 8

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi