Spotkanie DKK poświęcone książce „Przedział dla Pań"

Spotkanie DKK poświęcone książce
Anity Nair „PRZEDZIAŁ DLA PAŃ”

W środę 24 lutego o godz. 18:00 w czytelni Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się drugie w tym roku spotkanie DKK. Poświęcone było ono książce „PRZEDZIAŁ DLA PAŃ” Anity Nair. Na spotkanie przybyło sześć osób.

Bohaterką powieści jest Akhila. Jest czterdziestopięcioletnią samotną kobietą. Pochodzi z tradycyjnej bramińskiej rodziny. Nie ma męża, nie ma dzieci, gdyż z chwilą śmierci ojca jako najstarsza z rodzeństwa staje się głową rodziny, i jej żywicielką, kimś, na kim spoczywa odpowiedzialność za krewnych. Zawsze komuś potrzebna, prowadzi spokojne życie, w którym nie ma miejsca na burzliwe uczucia. Dawno zapomniała, że ma swoje sprawy, pragnienia, marzenia. Nawet gdy rodzeństwo dorosło i usamodzielniło się nie zdołała się od nich uwolnić, „bo czy wypada by hinduska kobieta mieszkała samotnie”. Spełnia narzuconą jej rolę, jednak marzy o wolności i uniezależnieniu się, o ucieczce ze świata sztywnych reguł.
Pewnego dnia wsiada do pociągu i ta podroż staje się przełomowym wydarzeniem w jej życiu. W przedziale dla kobiet spotyka pięć kobiet i wysłuchuje ich intymnych opowieści. Kobiety odkrywają przed sobą swoje sekrety. Akhila powoli wnika w życie swoich towarzyszek podróży, które wyjawiają historie swojego życia, swoich miłości, niespełnionych nadziei.

Uczestnicy najwięcej uwagi poświęcili różnicom kulturowym Indii i Europy. Końcową konstatacją spotkania było to, iż mimo, że sytuacja indyjskich kobiet wydaje się trudniejszy niż kobiet w Europie, to nie znając dobrze tamtejszej kultury trudno jest wartościować i oceniać.
Klubowicze zapoznali się także z recenzją omawianej książki. Dyskusja objęła także plany klubu, jeśli chodzi o dobór tematów przyszłych spotkań.

Marek Kamiński