Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Majowe spotkanie DKK

Majowe spotkanie DKK

 

 

21 maja 2010 r. miało miejsce spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej im. św. Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich. Tematem spotkania była książka pt.: ”Córka opiekuna wspomnień” Kim Edwards.

W roku 1964 w Stanach Zjednoczonych lekarz ortopeda David Henry wspólnie z pielęgniarką Caroline przyjmuje przedwczesny poród swojej żony, Norah. Ku zaskoczeniu małżonków na świat przychodzą bliźnięta. Zdrowy chłopczyk Paul oraz dziewczynka Phoebe, u której ojciec rozpoznaje zespół Downa. Chcąc oszczędzić żonie cierpień i lęku, mówi jej, że córeczka zmarła, a sam postanawia oddać niemowlę do zakładu opieki. Jednak będąca świadkiem wydarzeń i zakochana w lekarzu pielęgniarka decyduje się zatrzymać Phoebe. Wyjeżdża z dziewczynką z miasta i walcząc z wieloma przeciwnościami stara się wieść zwykłe życie. Mijają lata. David wciąż zmaga się ze strasznym sekretem, uciekając w sztukę. Norah także nie może pogodzić się ze stratą. Dorastający Paul źle znosi oddalanie się rodziców od siebie i ich nadopiekuńczość. Zaś Caroline walczy o to, żeby Phoebe mogła w miarę normalnie się rozwijać, wytyczając w ten sposób szlaki wielu innym rodzicom.

Książka ta jako jedna z niewielu dotąd omawianych bardzo przypadła klubowiczkom do gustu, co znalazło odzwierciedlenie w postaci bardzo pochlebnych recenzji.

A jak wypowiadali się o niej inni? Oto kilka przykładów:

 

"(...) Niezwykła książka, w której miłość przeplata się z bólem. Przejmujące studium uczucia do odrzuconego, niepełnosprawnego dziecka, które rozkochuje w sobie przybraną matkę. Wielkie opowiadanie, jak głęboki związek emocjonalny i jedna decyzja potrafią zniszczyć wszystko, co najpiękniejsze między dwojgiem ludzi i tym, co dla nich najdroższe.(...)"


Ewa Błaszczyk - aktorka, prezes Fundacji Akogo


        "Jest to książka poruszająca i zarazem trochę niebezpieczna, wyzwala bowiem w czytelnikach niewygodne pytanie, którego wielu wolałoby uniknąć: o wybór w sytuacji dramatycznej, w jakiej nikt z nas nie chciałby się znaleźć."

Monika Szwaja - pisarka


        "Córka opiekuna wspomnień to wzruszająca i skłaniająca do psychologicznej refleksji powieść. Znakomicie ilustruje pogląd, że nie przeżyta żałoba, nie wypłakany żal po jakiejś utracie - hamują nas na drodze życiowej. Mówiąc symbolicznie - trudno otwierać kolejne drzwi i cieszyć się nowymi widokami, póki nie zamknęło się za sobą ostatecznie drzwi za czymś, co utraciliśmy. (...)
        Autorka opisuje też - w przejmujący sposób - znany terapeutom fakt, że skrywane głęboko tajemnice rodzinne i tematy tabu mają działanie destrukcyjne - potrafią z ukrycia siać daleko idące spustoszenie. Nie nazwane uczucia, nie wyrażone myśli działają na życie codzienne rodziny. To, że o czymś się nie mówi nie oznacza, że tego nie ma. Tajemnice rodzinne wyzwalają napięcie we wszystkich.  (...) Bohater chciał mieć życie lekkie i piękne. Jak pierścionek ze szmaragdem. Ale życia nie da się zaplanować, skontrolować, zaprogramować. Cała sztuka polega na tym, by być otwartym na to co los przyniesie. I przeżywać go w pełni. Razem ze wszystkimi trudnymi i bolesnymi uczuciami."


Justyna Dąbrowska- psycholog, psychoterapeutka,

redaktor naczelna miesięcznika Dziecko


        "Jest to opowieść o tajemnicy, która staje się ciężarem. O kłamstwie, po którym życie zamieni się w wewnętrzne więzienie. O jednej chwili, która, jak ta uchwycona na fotografii, zdecyduje o wszystkim, co potem nastąpi.
    Wyobraź sobie: dowiadujesz się, że żyje drugie z bliźniąt, które rzekomo zmarło przy porodzie 25 lat temu. Twoja córka z Zespołem Downa wychowana została przez pielęgniarkę, asystującą przy porodzie. Czym kierował się twój dobry mąż, dokonując takiego wyboru? Czym młoda pielęgniarka? Czy ujawnienie rodzinnego sekretu będzie wyzwaniem dla miłości i zadośćuczynienia?"
        "Pomiędzy odrzuceniem, lękiem, kłamstwem, a miłością tkwi tajemnica, która staje się wewnętrznym więzieniem. Czasem jedna chwila zdecyduje o przyszłości. Tobie też może się zdarzyć."


Marta Fox - pisarka

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi