Podaj misiowi łapę – spotkanie sieradzkich Dyskusyjnych Klubów Książki
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK Fantastyki przy PBP w Sieradzu
- Utworzono: środa, 26, październik 2022 21:19
- Paweł Jezierski
W PBP Sieradz odbyło się spotkanie Dyskusyjnych Klubów Książki. Tematem spotkania był miś jako bohater książek i filmów dla dzieci.
Miłośnicy literatury i misiów spotkali się, aby porozmawiać o symbolice misiów, ich roli w popkulturze oraz walorach edukacyjnych książek o tych sympatycznych, choć groźnych zwierzakach.
Nasi goście podzielili się wspomnieniami dotyczącymi misiowych bohaterów literackich i filmowych. Panie opowiedziały o ulubionych lekturach swoich dzieci. Poczciwy, stary miś ma nadal wiele do zaoferowania – może oswajać dzieci z trudnymi tematami i problemami życiowymi oraz łagodzić obyczaje. Zofia Anna Olechnowicz przedstawiła prezentację o misiach, dzięki niej dowiedzieliśmy się nie tylko o ciekawostkach z życia niedźwiedzi, ale także o ich wpływie na rozwój człowieka. Spośród współczesnych bohaterów dużą popularnością cieszy się Miś Tuliś, ale nadal rozpoznawalne są inne postacie, takie jak Uszatek, Paddington czy miś o bardzo małym rozumku.
Dla uważnych widzów i słuchaczy przygotowaliśmy miniquiz z nagrodami – książkami o Kubusiu Puchatku. Przykładowe pytania, jakie padły to: jaką przekąskę nosił Miś Paddington pod kapeluszem, jak nazywał się las, w którym mieszkał Kubuś Puchatek i jego przyjaciele, który miś marzył o karierze piosenkarza, jak nazywał się miś mieszkający w parku Yellowstone. Po prezentacji goście mogli zapoznać się z wystawą książek oraz nacieszyć oczy pluszakami.
Zgodziliśmy się, że instytucje publiczne i placówki edukacyjne powinny dysponować pokojem misiów do relaksu i kontemplacji; niekoniecznie wpłynęłoby to na wyniki nauczania, ale z pewnością zwiększyłoby dobrostan psychiczny dzieci, młodzieży i dorosłych.
Spotkanie odbyło się 29 września 2022 r. i było elementem projektu „Bierz się za słowa”, realizowanego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Program dofinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Funduszu Promocji Kultury.