Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Sympatyczna pisarka i dobra kawa, czyli spotkanie autorskie z Ireną Matuszkiewicz

18 września 2014r. na spotkaniu autorskim z panią Irena Matuszkiewicz klubowiczom DKK kawa smakowała wybornie. Nad parującymi aromatycznym napojem filiżankami, autorka takich książek jak: ”Przebudzenie”, „Szepty”, Przeklęte, zaklęte”, zdradzała nam tajemnice swojej twórczości. Pisarka mówiła: „najciekawsze historie pisze samo życie”. Wiele jej bohaterek ma autentyczne pierwowzory. Może dlatego ich losy są tak zagmatwane, a dla nas czytelników ciekawe?

Pani Irena zaznaczyła, że starała się pokazać, ile zawdzięczamy naszym matkom i babkom. Choć następne pokolenie różni się od poprzedniego, to pochodzenie, wychowanie jest „bagażem”, który kształtuje życie następców. Wspaniale to zobrazowała w książce „Przeklęte, zaklęte”.

Z niecierpliwością czekamy na następne książkowe dziecko pt.”Przerwana podróż”, którego termin narodzin przypada na październik. Będzie o nieszczęściu, o zatrzymaniu się świata dla bohaterki oraz o konfrontacji sprawców z poszkodowanymi.

Klubowicze z wielką swobodą dyskutowali z pisarką. Było mnóstwo pytań, sienkiewiczowskich anegdot, pomysłów i serdeczności.

Interesował nas warsztat pracy pisarki. „Do pięćdziesięciu stron to ciężka praca” – powiedziała pisarka. Zgadzamy się z tym, bo wszystko, co piękne i wartościowe rodzi się w bólach.

Na zakończenie spotkania pisarka otrzymała od nas, czyli „najsympatyczniejszego” klubu DKK w Polsce przepiękne róże. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie i pani Irena pojechała dalej, do kolejnych pozytywnie zakręconych maniaków książkowych.

Oj, działo się , działo….

16 maja w Makowie lało jak z cebra. Mimo brzydkiej aury, prawie w komplecie przyszliśmy na nasze cykliczne spotkanie DKK. W bibliotece, za sprawą pani Jolanty Szwalbe zaświeciło w naszych sercach słońce.

Pani Jolanta, autorka książek „Myśl i działaj dla przyszłości”, „Sekrety istnienia” i „Wyrusz w drogę” ponad godzinę bardzo promiennie mówiła o swojej twórczości, która ma za zadanie inspirować do działania i być kołem ratunkowym dla ludzkiej psychiki. Autorka sypała cytatami i śmiesznymi anegdotkami jak z rękawa. Nam najbardziej podobała się zagadka z dębem.

-Jakie są dwa sposoby, aby dostać się na szczyt rozłożystego dębu?

1. Wejść na drzewo.

2. Usiąść na żołędziu i czekać, aż z żołędzia wyrośnie dąb.

Oj, dało nam to do myślenia. Wielu ludzi nie dociera do miejsca swojego przeznaczenia , bo nie wypływa z portu. Autorka życzyła nam spełnienia naszych marzeń i zachęcała do aktywności. Zaznaczyła, że „tak młody jak dziś, nie będę już nigdy.” Zainspirowani twórczością i prelekcją, zakupiliśmy książki, które autorka ubogaciła autografami.

I spotkanie DKK w Makowie

„Książki to są najlepsi nasi przyjaciele, nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele” - wiedzą o tym czytelnicy i dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Makowie, pani Marianna Łopatka. W celu kształtowania kultury czytelniczej powstał w Makowie Dyskusyjny Klub Książki. Choć w dzisiejszych czasach w niektórych kręgach zmniejsza się intensywność czytania, to tradycyjnej książki, zapachu papieru, szelestu kartek, barwnej okładki nic nie zastąpi.

10 stycznia 2014r. na pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przyszło
12 osób. Przybyłych powitała pani dyrektor biblioteki i oddała głos znakomitemu gościowi, skierniewickiej pisarce, pani Wiesławie Maciejak. Podczas prelekcji klubowicze dowiedzieli się o ścieżce kariery, aktywnym życiu prywatnym pani Wiesławy, która dopiero na emeryturze rozwinęła szeroko skrzydła. Następnie została przedstawiona najnowsza książka pisarki „..a życie się toczy..”. Jest to fragment życia ludzi „ stąd”, naznaczonego cierpieniem, biedą, narodzinami, śmiercią, ale i nikłymi promykami słońca.

Po zapoznaniu się z genezą książki rozpoczęła się dyskusja. Dzięki wyjątkowo ciepłej aparycji i skromności pani Wiesławy wytworzyła się miła atmosfera, sprzyjająca ożywionemu dialogowi. Starsze panie z łezką wzruszenia wspominały czasy, w których żyła główna bohaterka powieści, Marianna. Padło pytanie o okładkę książki, trafnie oddającą ducha powieści. Okazało się, że w postać głównej bohaterki wcieliła się piękna mieszkanka gminy Maków, pani Agnieszka Głuszek. Wielki ukłon został skierowany do autora okładki, pana Zbigniewa Gradowskiego. Książka ma z Makowem jeszcze jeden wspólny mianownik, mianowicie kościół i odpust na Przemienienie Pańskie, na który przychodziły pielgrzymki.
Ten makowski akcent sprawił, że książka stała się klubowiczom wyjątkowo bliska. Jedna
z uczestniczek spotkania zachwycała się dużą czcionką i wartkim stylem, który porównała
do „Chłopów” Reymonta. Ta wypowiedź bardzo podbudowała autorkę.

Choć Marianna zakończyła ziemską wędrówkę, to czas się nie zatrzymał. Zostały dzieci bohaterki, a koło życia dalej się toczy. Pani Wiesława zdradziła, że pracuje nad nową książką, o roboczym tytule : „Teresa, wnuczka Marianny”. Ciekawe jak potoczą się losy Teresy... Czy wróci do Skierniewic? Może przyjedzie do uzdrowiska? Klubowicze usłyszeli próbkę nowej powieści i z wielką niecierpliwością czekają na jej wydanie.
Deserem tej wspaniałej uczty duchowej była poezja pani Wiesławy. O swoich wierszach poetka wypowiadała się bardzo nieśmiało. Zupełnie niepotrzebnie. Wspaniałą recytację wierszy : „Kiedyś” i „ Pożegnanie” nagrodzono głośnymi brawami. Szczególnie spodobał się cytat: „słodycz wybaczania”.

Spotkanie uwieczniła wspólna fotografia. Dyskusyjny Klub Książki zapoczątkował swoją działalność. Na następne, otwarte dla wszystkich spotkanie, którego termin przypada
na Walentynki została wybrana powieść Hanny Cygler : „Dobre geny”. Naładowani pozytywną energią klubowicze zabierają się za lekturę, bo wiedzą, że: ”czytam,
więc jestem”.

Klubowiczka

 

 

Pani Wiesi Maciejak

 

Cichutko, leciutko

Brzmią pierwsze słowa.

- Delikatnie stąpasz,

Jak dziewicza nimfa

Po ciernistej powierzchni

Drogi do słynnej Kaliope.

I wreszcie niczym mistrz z Czarnolasu

- Odcisnęłaś swoją stopę.

Zdobyłaś szczyt poezji,

Widzisz panoramę możliwości.

Robisz zdjęcie,

Chwytasz za pióro

Nie, Ty jesteś wielka,

Nie potrzebujesz pióra.

Wystarczy Ci

brat komputer,

klawiatura siostra,

Wszędobylska mysz

I otulona delikatnym szalem weny

Tworzysz sztukę

Przez coraz większe „SZ”.

 

Zainspirowana i zachwycona poezją , prozą i pasjami pani Wiesławy - klubowiczka

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi