Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Marcin Meller w MBP w Piotrkowie Tryb.

11 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Tryb. odbyło się spotkanie autorskie z Marcinem Mellerem. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów  Książki, dofinansowane przez Instytut Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Pan Marcin Meller to z wykształcenia historyk, wykonujący zawód dziennikarza, w chwili obecnej piszący do „NEWSWEEKA”,  prezenter telewizji TVN i TVN24. Można go oglądać w programie „ Drugie śniadanie mistrzów” jak również „Dzień dobry TVN”.

Pracę dziennikarską rozpoczynał w latach dziewięćdziesiątych jako korespondent wojenny „POLITYKI”. Pisał artykuły z miejsc ogarniętych wojną min. z Afryki, Czeczeni, byłej Jugosławii, Iranu, Gruzji.

Przez dziewięć lat był redaktorem naczelnym magazynu „Playboy”.

Autor książeki „ Między wariatami: opowieści terenowo - przygodowe” oraz współautor „Gaumardżos !Opowieści z Gruzji” bestsellerowej pozycji, którą napisał wraz ze swoją żoną Anną Dziewit-Meller . Książka ta zdobyła Nagrodę Magellana dla najlepszej książki podróżniczej w 2012 roku.

Marcin  Meller zaczął wyjeżdżać do Gruzji w latach 90-tych i  już wtedy zafascynowała go historia, kultura i niezwykła przyroda tego kraju.

Najważniejsi  jednak zawsze byli dla niego  mieszkańcy Gruzji, ich niezwykła gościnność, szczerość i przyjazne nastawienie do innych.  Nasz gość opowiadał o mentalności Gruzinów oraz o ich słynnym „nienachalnym” stosunku do punktualności. Istotnym elementem życia społecznego dla Gruzina jest supra czyli uczta. Jest to uczta niezwykła, która stanowi cenny wkład w zachowanie narodowej tożsamości. Właśnie wtedy Gruzini opowiadają sobie o wydarzeniach historycznych i bohaterach narodowych wznosząc raz po raz za nich toasty.

 Pan Marcin opowiadał jakim ekstremalnym przeżyciem jest poruszanie się po gruzińskich drogach, gdzie funkcjonuje zasada ograniczonego zaufania a wszystkie inne przepisy ruchu drogowego są lekceważone.

Przybyli na spotkanie goście sporo dowiedzieli się o gospodarce Gruzji, polityce czy choćby o życiu tradycyjnej rodziny Gruzińskiej. Okazuje się, że u nich wciąż funkcjonuje patriarchalny model rodziny. W skład najbliższej rodziny wchodzi bagatela, nie mniej niż 300 osób.

Spotkaniu towarzyszył pokaz slajdów, dzięki którym przybyli na spotkanie (osiemdziesiąt osób) mogli podziwiać przepiękne krajobrazy, architekturę, tradycyjne stroje ludowe jak również suto zastawione regionalnymi potrawami stoły. 

Marcin Meller wyraził przekonanie, że  każdy kto choć raz wyjedzie do tego dzikiego, pełnego sprzeczności pięknego kraju, zakocha się w nim i będzie chciał tam wracać. Gruzja to rajskie miejsce, gdzie przyjaźń i uczta są filozofią życia.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, wiele anegdot opowiedzianych przez naszego gościa  spotkało się z głośnymi salwami śmiechu. Na koniec Marcin Meller odpowiedział na pytania publiczności oraz rozdał liczne autografy.

Zdradził również, że  tematem następnej książki będzie prawdopodobnie Turcja(Stambuł). Czekamy na nią z ogromną niecierpliwością wierząc, że będzie równie fascynująca jak „Gaumardżos”.

 

                                                                     Katarzyna Choja

                                                  Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi