Majowe spotkanie DKK- dzieci w GBP w Smardzewicach Filia w Wiadernie

W dn.7 maja odbyło się spotkanie DKK na ,którym omawiałyśmy książkę pt

"Dziewczynka, która przestała się uśmiechać" autorstwa Gilles Tibo-Zau. Jest to króciutkie opowiadanie o tym, jak zły dotyk może wpłynąć na życie małych dzieci.

Bohaterką jest mała, niewinna dziewczynka, która skrywa w sobie sekret, którego nie może nikomu zdradzić. Ewa żyje z tą straszną tajemnicą. Jest  zdominowana przez przyjaciela matki do tego stopnia, iż czuje się winna całej, zaistniałej sytuacji. Pogrąża się w ciszy. Przestaje mówić, bawić się, a nawet uśmiechać. Wie, że tak nie powinno być. Czuje się brudna i nie chce jej się żyć. Zamyka się w sobie, opuszcza się w nauce.
Aż do dnia, gdy jej przypadkowy rysunek dostrzega pani Marta. To właśnie nauczycielka odkrywa przesłanie rysunku dziewczynki i dowiaduje się prawdy. W końcu Ewa zrozumiała, że to nie ona jest winna, że to przyjaciel mamy musi zostać ukarany.

Myślę, że opowiadanie jest godne polecenia dzieciom i dorosłym. Świetnie obrazuje problem , który spotyka wiele dzieci. A przede wszystkim to ,że nie potrafią  sobie poradzić z emocjami towarzyszącymi przemocy seksualnej. Opowiadanie jest obrazem tego ,że nie należy milczeć tylko powiedzieć komuś