Spotkanie z autorką "Dynastii Miziołków"

Dyskusyjny Klub Książki działający przy GBP w Smardzewicach gościł w poniedziałek 14 czerwca 2009 r. Joannę Olech, pisarkę, ilustratorkę książek dla dzieci i młodzieży oraz laureatkę wielu prestiżowych nagród (m. in. nagrody im. Kornela Makuszyńskiego i nagrody specjalnej Polskiej Sekcji IBBY).

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas czwartych i piątych Zespołu  Szkolno-Przedszkolnego. Joanna Olech przekonywała ich, że pisarzem może zostać każdy niezależnie od kwalifikacji i wykonywanego zawodu. Jako przykład podała Astrid Lindgren, która zanim zaczęła pisać książki, pracowała jako sekretarka oraz siebie - z wykształcenia grafika. Opowiadała o tym, jak sama zaczęła pisać i kto ją do tego zainspirował. Prezentowała też napisane i zilustrowane przez siebie książki, z których najbardziej znaną i lubianą przez młodych czytelników jest "Dynastia Miziołków".

Głośnemu czytaniu fragmentów książek towarzyszyły konkursy ze znajomości przygód rodziny Miziołków. Za poprawne odpowiedzi dzieci otrzymywały od pisarki cukierki. Na zakończenie spotkania dzieci wybrały spośród siebie dwóch najbardziej podobnych do Miziołka chłopców. Potem ustawiły się w długiej kolejce po dedykacje i autografy autorki w książkach oraz "miziołkowe pieczęcie". W zamian z nie od uczestników spotkania Joanna Olech otrzymała własnoręcznie przez nich wykonany bukiet róż i została zaproszona na słodkie "co nieco".