Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie z Tanyą Valkow Łasku

19.06.2015

 

W Bibliotece Publicznej w Łasku odbyło się spotkanie autorskie z Tanyą Valko pt. ,,Ciężka dola kobiet w krajach muzułmańskich zdominowanych przez mężczyzn." Z racji swojego wykształcenia i długiego pobytu w krajach muzułmańskich pisarka doskonale zna historię, kulturę i socjologię arabską. Absolwentka orientalistyki i autorka bestselerowej arabskiej sagi   opowiedziała uczestnikom o realiach panujących na bliskim wschodzie oraz azji. Rzeczywistość panująca w owych regionach okazała się jeszcze bardziej szokująca niż tą którą znamy z mediów. Uczestnicy mogli zaczerpnąć rzetelnej i niecenzurowanej wiedzy na temat obyczajowości i życia codziennego od osoby, mieszkającej tam na co dzień. Nie dziwi więc, że podczas spotkania czytelnia biblioteki była w całości zapełniona. Liczymy, że takie spotkania będą częściej odbywać się w naszej miejscowości.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie, ale w szczególności Tanyi Valko za odsłonięcie rąbka orientu.

  

Wyczekane spotanie z Grażyną Jeromin-Gałuszko.

 

 

 

 

 

 

Poznać osobiście jednego z ulubionych autorów, zadać mu podchwytliwe pytanie, dowiedzieć się jakie ma literackie plany na przyszłość. Cała tę paletę możliwości mieli czytelnicy Biblioteki Publicznej w Łasku, którzy przybyli na spotkanie autorskie z Grażyną Jeromin-Gałuszko. Twórczyni pochodzi z niewielkiej wsi w pobliżu Radomia. Swoją literacka przygodę rozpoczęła w 2007 roku książką Złote nietoperze. Publikacja okazała się niemałym sukcesem, co sprawiło, iż pisarka już na stałe związała się z tworzeniem tekstów literackich. Z całą pewnością był to słuszny wybór, o czym świadczą nagrody przyznane pisarce – m.in. pierwsza nagroda w konkursie literackim Kolory życia czy nagroda Pióra dla najbardziej poruszającej powieści 2013 roku za powieść Magnolia. W dorobku autorki znajdziemy: Oczy Marzanny M., Kobiety z Czerwonych Bagien, Nie zostawiaj mnie Gdybyś mnie kochała, Długie lato w Magnolii. Grażyna Jeromin-Gałuszko pisze o pięknie ukrytym w ludziach, miejscach i pozornie tylko nieistotnych zdarzeniach. Zachwyca stylistyczną sprawnością, plastycznością opisu, genialnymi dialogami, po mistrzowsku naśladującymi żywą mowę.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiego wprowadzenia w świat autorki. Mogliśmy się na przykład dowiedzieć skąd czerpie twórcze inspiracje, jak wygląda proces narodzin książki, kto jest jej literackim mistrzem, jak rysują się plany na przyszłość. Nie zabrakło również pytań o życie osobiste. Z udzielonych odpowiedzi i opowieści naszego gościa, wyłonił się nam obraz autorki ciepłej, rodzinnej, uśmiechniętej, która twardo stąpa po ziemi. Zaspokojone zdobytą wiedzą miłośniczki prozy Grażyny Jeromin-Gałuszko, na koniec spotkania,  miały możliwość zdobycia cennego autografu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie autorskie z Agnieszką Lingas-Łoniewską

W czwartek 25 października 2012 Biblioteka Publiczna w Łasku gościła Agnieszkę Lingas-Łoniewską. Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu: "Dyskusyjne Kluby Książki"

Wzięły w nim udział klubowiczki DKK oraz zaproszeni goście (32 osoby).

Przygoda z pisarstwem pani Agnieszki rozpoczęła się kilka lat temu publikacjami zamieszczanymi w internecie. Dziś ma już na swoim koncie wydanych 5 tytułów książek (nie licząc opowiadań wydanych w tomach zbiorowych).

Na spotkaniu autorka mówiła o początkach swojej drogi pisarskiej, już wydanych książkach i tych, które ukażą się w najbliższej przyszłości. Nie zabrakło wiadomości o jej rodzinie i pracy zawodowej. Podczas dyskusji padło wiele ciekawych pytań i interesujących odpowiedzi, pojawiło się wiele emocji związanych z bohaterami książek, a po spotkaniu każdy chętny otrzymał autograf pisarki.

                                                                                               Marianna Jurek

                                                                                          moderator DKK w Łasku

 

Krajewski wieczorową porą

 

 

 

Ani późna godzina, ani chłód na dworze nie przeszkodził miłośnikom powieści Marka Krajewskiego w spotkaniu ze swoim mistrzem. 20 listopada sala czytelni w Bibliotece  w Łasku zapełniła się nie tylko miejscowymi czytelnikami, ale również gośćmi ze Zduńskiej Woli czy  z Piotrkowa Trybunalskiego. Początkowo spotkanie miało charakter wywiadu. Autor precyzyjnie i wyczerpująco odpowiadał na pytania zadawane mu przez prowadzącą. Mogliśmy poznać szczegóły z zawodowego życia pisarza, m.in. dlaczego wybrał filologię klasyczną na kierunek swoich studiów i jak to się stało, że wykładowca gramatyki łacińskiej zajął się pisaniem czarnych kryminałów. Wiemy już skąd zainteresowanie pisarza międzywojennym Wrocławiem i Lwowem – miastami, w których umieścił akcję swoich powieści. Niesamowite jest to, że z dokładnością historyka, ze wszystkimi detalami  opisuje miejsca i  ludzi  z tamtego okresu. Krajewski pisze w sposób bardzo obrazowy i ekspresyjny, dlatego też czytelnik niemalże przenosi się w czasie i staje się świadkiem opisywanych wydarzeń. Świat kreowany przez autora, to świat pełen okrucieństw, bezwzględności  i szeroko pojętego zła. W związku z tym wydawałoby się, iż jest to literatura typowo męska, lecz nasze czytelniczki obaliły ten schematyczny sposób myślenia, zaszczycając nas swoją liczną obecnością. Zapewne mają słabość do gburowatych dżentelmenów, którzy za wszelką cenę chcą by „sprawiedliwości stała się zadość”. Po krótkim wywiadzie, rolę współprowadzących przejęli sami czytelnicy. Krajewski wyjaśnił m.in. dlaczego przeniósł akcję swoich kryminałów z Wrocławia do Lwowa, zastępując przy tym bohatera swoich pierwszych powieści - niemieckiego policjanta Eberharda Mocka, polskim stróżem prawa – Edwardem Popielskim. Miłośnikom Ebiego z Breslau obiecał, że ta postać jeszcze powróci… Padały również niełatwe pytania, odnoszące się do  krytyki, która raz bywa nieprzychylna, by za chwilę stawiać pisarza na piedestale. Mogliśmy również poznać plany zawodowe pisarza – ma zamiar wydać jeszcze 13 powieści, których już nie możemy się doczekać.   

Zaproszony gość wywarł na czytelnikach niebywałe wrażenie.  Jest to człowiek inteligentny, otwarty, błyskotliwy, z dużym poczuciem humoru, a przede wszystkim bardzo sympatyczny. Jestem przekonana, że warto było odwiedzić naszą książnicę i na dwie godziny przenieść się w świat mrocznego, czarnego kryminału stworzonego przez Marka Krajewskiego.

 

 

 

Autorskie spotkanie z Małgorzatą Kalicińską

28 maja 2009 r. o godzinie 19.00 w Łaskiej Bibliotece w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się urocze spotkanie z Małgorzatą Kalicińską, autorką bestsellerowej trylogii mazurskiej o "Rozlewisku". Mimo bardzo niesprzyjającej aury na spotkanie z pisarką przybyło bardzo liczne grono (61 osób) miłośniczek (panowie byli chyba tylko dodatkiem do dam) Barbary, Małgorzaty i Marysi- bohaterek siedliska nad Rozlewiskiem. Autorka opowiadała  o swoim życiu, okolicznościach w jakich doszło do powstania pierwszej powieści. Chętnie dzieliła się swoimi opiniami o małżeństwie, miłości, wychowywaniu dzieci  o wartościach najważniejszych w życiu człowieka. Na zakończenie spotkania Pani Małgorzata podpisywała swoje książki klubowiczkom DKK oraz czytelnikom Łaskiej Biblioteki. Spotkanie na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Marianna Jurek
Moderator DKK przy BP w Łasku-Klub dla dorosłych

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi