Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Dzieciaki świata" M.Wojciechowska

Matina, Mebratu i Mali

 

 

22 października 2013 r. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej, na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla niepełnosprawnych, kontynuowaliśmy omawianie książki

Martyny Wojciechowskiej „Dzieciaki świata”.

Na poprzednim spotkaniu omówiliśmy historię opowiedzianą przez małego Zuzu, pasterza

z plemienia Himba i Lien, dziewczynki z zatoli Ha Long. Bohaterami kolejnych trzech opowieści są: Matina, żywa bogini z Nepalu, Mebratu, wesoły pucybut z Etiopii i Mali, dziewczynka, która chciała zostać żyrafą.

Każde z tych dzieci opowiada nam o własnym kraju i jego mieszkańcach, ale przede wszystkim o sobie, swoich obowiązkach, co je i w co się ubiera, swojej rodzinie i domu, w którym mieszka. Czytelnicy dowiedzieli się, że w Nepalu żyje dziewczynka o imieniu Matina, która jest żywą boginią. Mieszka w pałacu-świątyni i jest noszona na rękach, ponieważ samej nie wolno jej chodzić. Poza pałac wynoszona jest tylko w święta, musi być poważna i nie pokazywać żadnych emocji. Przez okno podgląda bawiące się dzieci i tęskni do takiej zabawy. Wszyscy jej usługują, ale będąc Kumari nawet posiłki je w samotności.

Według klubowicza Bogusia takie życie tylko z pozoru wydaje się fajne. W rzeczywistości jej życie jest bardzo trudne. Nikt z nas nie chciałby tak żyć. Trudne życie miał też chłopiec z Etiopii. W wieku dziewięciu lat musiał pracować. Kasia, uczestniczka spotkania, bardzo mu współczuła, że w tak młodym wieku czyści buty zamiast spędzać czas na zabawie.

Małgosia nie chciałaby nosić obręczy na szyi, tak jak Mali z Tajlandii, bałaby się ran i siniaków. Książka z pięknymi, kolorowymi zdjęciami bardzo się podobała klubowiczom, dowiedzieli się z niej wielu ciekawostek o życiu mieszkańców innych kontynentów.

W spotkaniu wzięło udział 12 osób – podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy PSOUU Koło w Pabianicach wraz z terapeutką.

Na kolejnym klubowym spotkaniu, 21 listopada, omawiać będziemy książkę pt. „Pan Pierdziołka spadł ze stołka”.

 

Ewa Pawlak

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Magdalena Szymańska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi