Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK dla niepełnosprawnych (spotk. 28)

 

Dnia 17 stycznia 2013 r. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się 28 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla niepełnosprawnych, na którym gościłyśmy dziewięć osób – podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy PSOUU koło w Pabianicach wraz z terapeutką.

Na pierwszym, w tym roku, klubowym spotkaniu, czytaliśmy i omawialiśmy książkę p. Anny Kamieńskiej, pt. „Dom w domu”, opowiadającej, najogólniej rzecz ujmując, o tolerancji. Ta sympatyczna powieść opisuje, bowiem dom, najzwyklejszy na świecie, taki, jakich wiele, w którym mieszkają razem i, co najważniejsze, bardzo zgodnie – babcia, mama, tata, ich syn z żoną i malutkim synkiem, Kubusiem oraz narratorka opowieści, ich 10-letnia córka, Dorota. W 3-pokojowym mieszkaniu jest jeszcze kilkoro mniejszych domowników – jamniczka Misia i pięcioro jej szczeniąt. Jak widać na nadmiar miejsca narzekać nie można, ale w książce p. Kamieńskiej ten tytułowy „dom w domu” jest naprawdę fajny, miły, przytulny, a jeśli zdarzają się konflikty (gdzie ich nie ma?), to każda ze stron stara się, jak najszybciej je ułagodzić i życie toczy się dalej w spokojnym rytmie, choć to zewnętrzne, czyli świat, gna w zawrotnym tempie i, co gorsze, pogania bohaterów książki, tak jak i nas wszystkich, byśmy się do tego tempa dostosowali, mimo że na ogół za grosz nie mamy na to ochoty.

Naszym niepełnosprawnym klubowiczom książka p. Kamieńskiej bardzo się podobała, zwłaszcza że jest napisana prostym językiem, w lekki i dowcipny sposób przedstawiając sprawy ważne i... poważne, w związku z czym, jako wyrobieni czytelnicy, nie mieli najmniejszych problemów z jej zrozumieniem i rozmowa na spotkaniu klubu potoczyła się lekko i płynnie. Nasi goście chętnie zabierali głos opowiadając, m. in. o swoich domach i rodzinach, o tym jak u nich toczy się życie i czy potrafią iść na takie ustępstwa, jak bohaterowie książki p. Kamieńskiej. Prześcigali się w opowieściach o tym, jak pomagają rodzicom i dalszej rodzinie, co w domu należy do ich obowiązków, a co robią dodatkowo, żeby np. odciążyć mamę, która jest zmęczona nadmiarem pracy. Okazało się, że nasi klubowicze są naprawdę bardzo odpowiedzialnymi osobami i jeśli, np. mają psa, kota czy inne zwierzę, to sumiennie opiekują się nimi – wychodzą na spacery, dają jeść i pić, bawią się ze zwierzakami oraz, co bardzo ważne i specjalnie przez nich na spotkaniu podkreślane, głaszczą i przytulają, bo wtedy czworonożny domownik „wie, że jest kochany”.

Jak z tego wynika, nasi niepełnosprawni goście doskonale zrozumieli przesłanie książki p. Kamieńskiej, choć z uwagi na fakt, że każdy z klubowiczów chciał zabrać głos, a i wypowiedzieć się, jak najbardziej szczegółowo, nie udało się nam na styczniowym DKK przeczytać i omówić całej powieści. Ponieważ jednak nasi klubowicze prosili, żeby przeczytać ją do końca, mamy zamiar na jednym z następnych spotkań, tak właśnie zrobić. Tyle, że postanowiliśmy iż nie będzie to od razu na następnym „klubie książki”, który umówiliśmy sobie na 21 lutego, o g. 10.00, wtedy bowiem poczytamy i porozmawiamy o książkach p. Grzegorza Kasdepke - „Kacper z szuflady” i „Tu i tam z Kubą i Bubą”.

Ten „lekturowy płodozmian” podyktowany został faktem, iż prawdopodobnie w marcu będziemy mieli ogromną przyjemność ponownie gościć w naszej bibliotece p. Grzegorza, ulubionego autora naszych niepełnosprawnych klubowiczów, który podczas poprzedniej wizyty, uprzejmie zaproponował ponowne spotkanie i teraz bardzo na to spotkanie czekamy. W związku z powyższym nasi klubowicze chcieliby zapoznać się z kolejnymi książkami jego autorstwa, by w oparciu o ich lekturę ułożyć sobie pytania do miłego i zawsze niecierpliwie oczekiwanego gościa. Tak więc, w lutym klubową lekturą będą książki p. Kasdepke, a na kolejnym, najprawdopodobniej, dokończymy czytanie i omawianie „Domu w domu”, który, mam nadzieję, nadal będzie się podobał naszym niepełnosprawnym gościom.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi