Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK dla niepełnosprawnych (spotk. 25)

 

Dnia 20 września br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się 25 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla niepełnosprawnych, w którym udział wzięło dwanaście osób – podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy PSOUU koło w Pabianicach wraz z terapeutami.

Ponieważ 1 października, czyli za niecałe dwa tygodnie, spodziewamy się wizyty p. Grzegorza Kasdepke, który przyjedzie do Pabianic celem spotkania się z naszymi niepełnosprawnymi klubowiczami, na wrześniowym „klubie książki” czytaliśmy i omawialiśmy fragmenty aż trzech książek jego autorstwa: „Słodki rok Kuby i Buby”, „Dziwne przypadki bajkopisarza” oraz, opisującą perypetie ich ukochanego bohatera, „Nowe kłopoty detektywa Pozytywki”.

Oczywiście, jak zwykle ma to miejsce przy omawianiu książek p. Kasdepke, wszystkie ww. tytuły ogromnie się podobały naszym niepełnosprawnym gościom, a ich bohaterowie bardzo przypadli im do gustu.

Zresztą urocza oferma, czyli sławny postrach bandytów - detektyw Pozytywka oraz przesympatyczne, choć „z piekła rodem”, bliźniaki – Kuba i Buba, byli już wcześniej dobrymi znajomymi naszych niepełnosprawnych klubowiczów, jako że na kilku poprzednich spotkaniach ich DKK czytaliśmy i omawialiśmy książki p. Kasdepke, których bohaterami są właśnie „koszmarne” bliźniaki i ciapowaty pogromca wszelkiej maści złoczyńców. Właśnie ten ostatni jest zdecydowanym faworytem naszych niepełnosprawnych klubowiczów, w związku z czym, podchodząc z ogromną sympatią do czytanej na klubie, książki z jego nowymi przygodami, poradzili sobie rewelacyjnie z zagadką kryminalną, którą wymyślił autor. Co nie przeszkadza, że i perypetie niesamowicie przedsiębiorczych i pełnych szalonych pomysłów bliźniaków wzbudziły niekłamany entuzjazm, a ich kolejne „eksperymenty”, tym razem kulinarne, wywoływały serdeczny śmiech naszych klubowych gości.

Rozmawialiśmy, naturalnie, także na poważne tematy opisane w książce przez p. Grzegorza, który wprawdzie na wesoło, ale bardzo trafnie i całkiem serio przedstawił problemy i pułapki, do których zaliczają się, m. in. niedokładnie dokręcony gaz, rozlany na podłodze olej czy wiele jeszcze innych zasadzek czyhających w, na pozór, niewinnej kuchni, na każdego „mistrza kulinarnego”. Nasi klubowicze na wyścigi podawali, wzięte z życia, przykłady, i to również takie, których w książce nie było, w związku z czym spotkanie było szalenie żywiołowe i zasilone na tyle dużą porcją ekspresji, że nuda i senność absolutnie nam w czasie jego trwania nie groziły.

Tak więc, pierwsze, po wakacjach, klubowe spotkanie można uznać za naprawdę udane, bo co prawda nasi klubowi goście na ogół dobrze się na „spędach” DKK bawią, a i atmosfera „łaskawie nam panująca” jest bardzo fajna, jest wesoło i z całą pewnością nienudno, ale zawsze jest po prostu rewelacyjnie, jeśli omawiamy książki ulubionego pisarza naszych niepełnosprawnych klubowiczów. Pokochali jego twórczość i bardzo polubili samego autora, którego mieli możliwość poznać w ubiegłym roku, kiedy to przyjechał do nas, by spotkać się z nimi, jako prezent dla DKK osób niepełnosprawnych.

Mam nadzieję, że na następnym spotkaniu DKK dla osób niepełnosprawnych, które umówiliśmy sobie na 18 października, jak zwykle o g. 10.00, dokończymy omawianie trzech książek p. Kasdepke, ponieważ naprawdę podobały się naszym klubowiczom i chcieli dowiedzieć się, co jeszcze autor fajnego i interesującego w nich opisał.

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi