Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK dla niepełnosprawnych (spotk. 23)

Dnia 17 maja br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się 23 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla niepełnosprawnych, na którym gościłyśmy jedenaście osób – podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy PSOUU koło w Pabianicach wraz z terapeutami.
Majowe spotkanie „książkowego klubu” zaczęliśmy od rozmowy o wizycie p. Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel, znanej i bardzo lubianej autorki książek dla dzieci (i nie tylko), która gościła u nas tydzień wcześniej, tj. 10 maja i spotkała się wtedy z naszymi niepełnosprawnymi klubowiczami. 
Jak bardzo ich zauroczyła najlepiej świadczyć może fakt iż do tej pory najulubieńszym, ba, mało powiedziane, najukochańszym autorem książek, najchętniej czytanych i omawianych na spotkaniach DKK dla osób niepełnosprawnych był, przez cały czas istnienia tegoż klubu, p. Grzegorz Kasdepke, a po swojej wizycie p. Roksana praktycznie zrównała się z p. Grzegorzem w „rankingu” sympatii, którą ich obdarzyli nasi niepełnosprawni klubowicze. Myślę, że to najlepiej pokazuje, jaką osobą jest pisarka! Przy kontaktach z tą właśnie grupą osób po prostu nie można być zimnym, nieszczerym, zachowującym sztywny dystans człowiekiem, są to bowiem osoby wyłapujące takie zachowanie i uczucia błyskawicznie i bardzo trudno, a nawet wręcz niemożliwe byłoby, w takiej sytuacji jakąkolwiek formę spotkania, warsztatów, pracy, terapii czy czegokolwiek, przeprowadzić.
Przed rozpoczęciem spotkania p. Roksana rozmawiała ze mną, krótko, bo czas naglił, o naszych klubowiczach, a także trochę o swoich obawach dotyczących spotkania z nimi, ale okazało się że były one zupełnie nieuzasadnione i to w jaki sposób pokierowała rozmową sprawiło, że skradła „na zawsze i na stałe” serca naszych niepełnosprawnych klubowiczów. Byli tak zauroczeni pisarką, że jeszcze w tydzień po spotkaniu z nią mieli mnóstwo do powiedzenia i podekscytowani opowiadali, co z niego zapamiętali (a nie są to osoby, które posiadają zdolność długotrwałego zapamiętywania wydarzeń, więc o czymś to świadczy). 
Tak bardzo przeżywali spotkanie z pisarką, że trudno było im się skupić na kolejnej klubowej lekturze, ale w końcu się to udało, tyle że zdołaliśmy przeczytać i omówić tylko połowę książki. A było to „Do trzech odlicz! Zabawy matematyczne” p. Grzegorza Kasdepke i chyba tylko i wyłącznie dzięki temu, że to właśnie jego książkę wybraliśmy na to spotkanie, udało się w ogóle ten majowy DKK przeprowadzić. Poza tym, że to książka jego autorstwa, a na nie zawsze najbardziej czekają, podobała im się tematyka i sposób jej przedstawienia, który dzięki fajnemu pomysłowi autora sprawia, że bądź co bądź trudna matematyka okazuje się nie taka trudna, a nawet całkiem przystępna, sympatyczna, zrozumiała i zabawna. W swojej książce p. Grzegorz zamieścił także zadania i ćwiczenia matematyczne, które nasi niepełnosprawni klubowicze chętnie, a nawet wręcz z zapałem i trafnie rozwiązywali, co zresztą bardzo im się podobało i było przez nich nagradzane oklaskami – dla pisarza i... dla siebie nawzajem za udzielanie prawidłowych odpowiedzi.
Jak wcześniej wspomniałam, z uwagi na rozmowę o spotkaniu z p. Roksaną, na samo klubowe spotkanie, poświęcone omawianiu książki, mieliśmy trochę za mało czasu, ale ponieważ bardzo się podobała naszym klubowiczom, dokończymy jej omawianie na kolejnym spotkaniu ich DKK, które odbędzie się 14 czerwca, jak zwykle o g. 10.00.  

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi