Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK dla niepełnosprawnych (spotk. 19)

Dnia 12 stycznia 2012 r. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się 19 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla niepełnosprawnych, na którym gościłyśmy 10 osób – podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy PSOUU koło w Pabianicach wraz z terapeutami.
 Tym razem, zwiększywszy stopień trudności (a dla tej grupy osób to naprawdę trudność, gdy trzeba podzielić uwagę i skupić się na więcej niż jednym temacie) czytaliśmy i omawialiśmy dwie książki - „Każdy jest inny” p. Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel oraz „Savoir – vivre dla nastolatków” p. Jana Kamyczka. 
Obie, na szczęście, zyskały uznanie w oczach naszych niepełnosprawnych gości. Przede wszystkim, co bardzo ważne, nie zdążyli się znudzić (a o to doprawdy nietrudno), ponieważ książka p. Jędrzejewskiej – Wróbel jest cieniutka, a co za tym idzie lektura nie zajęła nam dużo czasu.
Natomiast drugi tytuł omawiany przez nas na klubowym spotkaniu, to zbiór przepisów dobrego wychowania i... zachowania, ujętych przez autora w rodzaj haseł, w układzie alfabetycznym i również niezbyt obszernych, wobec czego czytało nam się i tę książkę potoczyście i szybko, zwłaszcza że nasi klubowicze doskonale sobie z jej omawianiem poradzili, świetnie się przy tym bawiąc.
Obie klubowe lektury, choć tak bardzo różne, okazały się dobrze dobrane i naszym niepełnosprawnym gościom bardzo się podobały.
Książka p. Jędrzejewskiej – Wróbel jest poważniejsza, ale obie klubowe lektury poruszają ważne, dla wszystkich, sprawy. I tak, np. „Każdy jest inny” opowiada historię wyobcowanej, chorobliwie nieśmiałej dziewczynki, która nie potrafi, choć bardzo tego chce, dołączyć do innych dzieci, bawić się z nimi, rozmawiać i w ogóle uczestniczyć w życiu grupy rówieśników. Nasi niepełnosprawni klubowicze bardzo się przejęli perypetiami i kłopotami dzieci, opisanymi przez autorkę i z dużym zaangażowaniem wzięli udział w dyskusji nt. postępowania książkowych bohaterów, udzielali im rad, jak powinni się zachować w takiej czy innej sytuacji, by dziewczynka, która tak bardzo chce być jedną z nich, ale nie potrafi do nich dołączyć, miała ułatwione wejście w grupę już zżytych ze sobą dzieci i została przez tę że grupę ciepło i serdecznie przyjęta.
Z kolei druga z omawianych książek sprawiła naszym klubowiczom dużą frajdę, z uwagi na możliwość podzielenia się ze wszystkimi, obecnymi na styczniowym spotkaniu, swoimi życiowymi doświadczeniami, dotyczącymi zachowania zgodnego z zasadami „savoir – vivre”. Prześcigali się opowiadaniu, jak należy się zachować w sytuacjach, w jakich codziennie każdy z nas bierze udział, a ponieważ p. Kamyczek opisał te reguły „bon – tonu” w przystępny, sympatyczny i, co chyba najważniejsze, dowcipny sposób (trochę w myśl zasady „bawiąc – uczyć”), więc na tym styczniowym spotkaniu „klubu książki”, śmiechu „było ci u nas dostatek”. 
Ponieważ zaś każdy z klubowiczów chciał się wypowiedzieć przy omawianiu każdego z haseł, więc dyskusja zabrała nam, oczywiście, proporcjonalnie odpowiednio dużo czasu i nie zdążyliśmy „przerobić” całej publikacji p. Kamyczka, ale w związku z tym, że tak bardzo podobała się naszym niepełnosprawnym gościom, w porozumieniu z terapeutami uznaliśmy, że na kolejnym spotkaniu DKK dla osób niepełnosprawnych, które umówiliśmy sobie na 9 lutego, jak zwykle o godz. 10.00, dokończymy czytanie i omawianie tejże książki. 


Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi