Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK dla niepełnosprawnych (spotk. 15)

Dnia 21 czerwca br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się 15 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla niepełnosprawnych, w którym udział wzięło dwanaście osób – podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy PSOUU koło w Pabianicach wraz z terapeutami.
Na ostatnim przed wakacjami klubowym „spędzie” czytaliśmy i omawialiśmy książkę, pt. „Najpiękniejsze legendy polskie”, która, i bardzo się z tego cieszę, ogromnie spodobała się naszym klubowiczom. Z zaciekawieniem słuchali opowieści o nikczemnym królu Popielu, dobrym i sprawiedliwym Piaście kołodzieju, mądrym królu Kraku i jego dzielnej córce Wandzie, która poświęciła życie, by ocalić lud, któremu po śmierci ojca panowała, o krwiożerczym smoku wawelskim, o przerwanym w dramatyczny sposób hejnale krakowskim, o księciu Lechu, założycielu grodu, który nazwał Gnieznem, a który stał się pierwszą stolicą państwa słowiańskiego i wielu innych. Historie te, oprócz niewątpliwie urokliwej baśniowej konwencji, nie były li tylko prościutkimi bajeczkami, autorzy użyli bowiem słownictwa nie występującego we współczesnej polszczyźnie i nie wykorzystywanego w mowie potocznej od lat, więc łatwego zadania ze zrozumieniem tekstu, nasi niepełnosprawni klubowicze nie mieli. Poradzili sobie jednak znakomicie i rozmowa nt. klubowej lektury nie sprawiła im niemal żadnych problemów, a przecież w związku z tym, co napisałam powyżej, jak najbardziej mogła. Przywykłam jednak już do tego, że są świetnymi, wyrobionymi czytelnikami, którzy w nasze spotkania wkładają bardzo dużo chęci, serca i zaangażowania, a te tak ważne „składniki ciasta”, z którego „się ulepili” nasi klubowicze rewelacyjnie procentują i ze spotkania na spotkanie są coraz lepsi. I nie ma w tych słowach nawet odrobiny przesady, tak jak nie ma porównania między pierwszymi „zlotami” naszego DKK dla osób niepełnosprawnych, a obecnymi. Tak fantastycznie, bowiem wyrobili się czytelniczo, że wydaje się iż na tamte spotkania przychodzili zupełnie inni ludzie. I przyznać należy, że zarówno terapeuci z Ośrodka, do którego uczęszczają, jak i my bibliotekarze jesteśmy z postępów, które poczynili bardzo dumni! Okazuje się, że to czego na początku się bali, a nawet byli wręcz niechętni, tak bardzo było im potrzebne. Myślę, że choćby dlatego warto było porwać się z tą „klubową motyką” na to „czytelnicze słońce”, bo dla takich spraw, warto się starać. 
Mam tylko nadzieję, że nie osiądą na laurach i hymnach pochwalnych i w dalszym ciągu zechcą na spotkania swojego DKK przychodzić, w związku z czym optymistycznie kolejne umówiliśmy sobie 15 września, jak zwykle o godz. 10.00. Wrócimy na nim do ukochanego przez naszych klubowiczów autora p. Grzegorza Kasdepke i poczytamy oraz omówimy jego książkę „Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu. 22 śmieszne opowiadania o kłótliwych bliźniakach oraz 22 zabawy, dzięki którym unikniecie nudy”, co oprócz uszczęśliwienia ich ma dodatkową przyczynę, a mianowicie pewne niemal na 100% jest, że pisarz przyjedzie do naszej biblioteki już w październiku tego roku, po to właśnie by spotkać się z naszymi niepełnosprawnymi klubowiczami, na co od początku istnienia ich DKK w naszej placówce, bardzo czekają, z tej prostej przyczyny, że uwielbiają jego książki i bardzo chcą osobiście poznać ich autora.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi