Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK dla dzieci (spotk. 23)

Dnia 7 września br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się 23 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, w którym udział wzięło pięcioro naszych młodych klubowiczów i bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej nr 14. 
Na tym pierwszym po wakacjach, klubowym „spędzie” rozmawialiśmy o książce p. Marcina Pałasza, pt. „Dziwne przypadki Ferdynanda Szkodnika”, kontynuacji przygód grupki przyjaciół, opisanych przez autora w omawianej na majowym spotkaniu naszego młodego DKK, powieści „Licencja na zakochanie”. Ponieważ tamten tytuł bardzo się naszym klubowym dzieciakom podobał, więc wszystkim nam wydało się całkiem dobrym pomysłem zapoznanie się z dalszymi losami Gucia, Lutki, Bąbla i, oczywiście, przesympatycznego, choć mocno niesfornego 10-latka Ferdynanda, zwanego przez rodzinę i przyjaciół Szkodnikiem. To właśnie jego uczynił autor tytułowym bohaterem książki omawianej przez nas na wrześniowym spotkaniu młodego DKK. Wprawdzie okazało się, że niestety ta powakacyjna lektura, o przygodach Szkodnika i jego przyjaciół, podobała się naszej klubowej młodzieży zdecydowanie mniej niż wcześniejsze perypetie sympatycznej gromadki, opisane w „Licencji na zakochanie”, ale mimo braku zachwytu przeczytali ją, oczywiście, i całkiem fachowo krytykowali poszczególne książkowe sytuacje i bohaterów. 
Choć przyznać trzeba, że nie wszystko spotkało się z niechętną oceną wystawioną przez klubowiczów. Podobali im się, o dziwo, zwłaszcza dorośli bohaterowie opowieści, m. in. sympatyczny konstruktor – amator p. Marian, chora po poważnym wypadku, ale miła i zabawna p. Bożenka oraz imiennik autora, p. Marcin, którego początkowo wprawdzie, zarówno książkowe, jak i klubowe dzieciaki, wzięły za przestępcę, a który, podobnie jak znakomita większość postaci występujących w książce, okazał się fajnym i pozytywnym bohaterem, w związku z czym nasze klubowe dzieci stwierdziły, że „jest naprawdę super i chciałyby się z nim zakumplować”. 
Zarzuty z ich strony objęły także język książki, który został przez nich skrytykowany, jako zbyt literacki i sztuczny, za bardzo odbiegający od używanego na co dzień, przez co trochę trudno było im czytać książkę i utożsamić się z jej bohaterami. 
Tak, więc „Dziwne przypadki Ferdynanda Szkodnika” wprawdzie nie urzekły naszej klubowej młodzieży, ale też nie sprawiły im żadnych trudności, ani w czytaniu, ani w omawianiu, co samo w sobie jest zjawiskiem całkiem optymistycznym, zważywszy na nagminnie obecnie występujący fakt raczej mało entuzjastycznego podejścia dzieciaków do czytania. Ma się rozumieć, na szczęście, przynajmniej jak do tej pory, nasi młodzi klubowicze czytają chętnie i bez przymusu, więc to ostatnie ich nie dotyczy, ale przecież wszyscy zdajemy sobie sprawę, że w „epoce” komputerów czytelnictwo dzieci nie przedstawia się zbyt różowo. 
Dlatego, żeby nie zniechęcić naszych klubowych dzieciaków, zdecydowaliśmy wspólnie, że zmienimy nieco tematykę i na następnym spotkaniu DKK dla „małych ludzi”, które umówiliśmy sobie na 5 października, jak zwykle o godz. 15.00, porozmawiamy o nieco nietypowej książce, a właściwie nawet o dwóch, bowiem wydawnictwo „Literatura” umieściło dwie książki, dwóch autorów w jednym woluminie. Będą to „Kiedy byłam mała” p. Anny Onichimowskiej oraz „Kiedy byłem mały” p. Grzegorza Kasdepke. 
Miejmy tylko nadzieję, że przypadną naszej klubowej młodzieży do gustu bardziej, niż ta omawiana na wrześniowym spotkaniu ich książkowego klubu.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi