Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK dla dzieci (spotk. 6)

Dnia 7 października br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się szóste spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, działającego w naszej placówce. Gościłyśmy na nim sześcioro dzieci - 3 : 3 (remis jeśli chodzi o płeć) oraz panią z biblioteki Szkoły Podstawowej nr 14. Poza tym w spotkaniu wzięła także udział dziennikarka z tygodnika miejskiego - „Nowe Życie Pabianic”, która przysłuchiwała się naszej rozmowie.

Na spotkaniu klubu omawialiśmy „zadaną” w ubiegłym miesiącu książkę Liliany Bardijewskiej - „Dom ośmiu tajemnic”. Okazało się, że powieść bardziej przypadła do gustu chłopcom, którzy przeczytali ją całą i bardzo chętnie, natomiast dziewczyny miały za sobą zaledwie kilka początkowych rozdziałów, które nie zachęciły ich do kontynuowania lektury. Na plus książki p. Bardijewskiej zaliczyły zaś jej opracowanie graficzne, zwłaszcza sympatyczne, dowcipne rysunki, na których, ich zdaniem, „fajnie przedstawiono bohaterów i, często, szalone przygody”. Chłopcy natomiast podkreślali wartość książki, objawiającą się wg nich, m. in. bardzo dobrym pomysłem pisarki, która narratorem „ustanowiła” ulicę i domy, odwrotnie, niż na ogół czynią autorzy, „opowiadaczem” mianując „czynnik ludzki”. Chłopakom podobały się także kolejne tajemnice tytułowego domu, stopniowo odsłaniane przez p. Bardijewską. Za najlepsze tajemnicze przygody uznali : odwiedziny głównego bohatera książki Marcina i jego kolegi Małego Marcela, zwanego Zającem, w szkole dla duchów, wyhodowanie drzewa, które będzie nowym mieszkaniem dla bezdomnego skrzata Trusia, bowiem drwal ściął dąb, gdzie zielony ludzik miał swój dom, (skrzacik został znaleziony przez Marcina podczas rodzinnej wycieczki do lasu), przeniesienie Marcina do dawno zamkniętej cukierni, która kiedyś mieściła się w tytułowym domu, a przywróconej do życia przez... jego magię. Podobała się także przygoda, której początek nie wróżył nic dobrego – najpierw bowiem Marcin zaspał do szko - ły, następnie zepsuł mu się komputer i nie można było wydrukować zadanej poprzedniego dnia pracy domowej, potem pechowo stłukła się szyba itd. itd., ale... dzięki pomocy... innych domów z ulicy, przy której stał „dom ośmiu tajemnic”, Marcin dostaje szansę rozpoczęcia od nowa tego dnia, który tym razem układa się nader pomyślnie i chłopcu w końcu wszystko się udaje. Przygoda goni przygodę, książka ma dobre tempo i zaskakującą akcję i być może to zadecydowało, że tak się podobała naszym „klubowym mężczyznom”. Dziewczyny natomiast stwierdziły, iż wolałyby coś spokojniejszego i „raczej trochę o miłości”, choć nt. książki p. Bardijewskiej wypowiadały się w miarę pozytywnie, uznając „in plus”, m. in. poczucie humoru, z jakim przedstawiono bohaterów. W podsumowaniu uznać można, że spotkanie było chyba „nie takie złe”, skoro nikt z klubowiczów z niego nie uciekł, a niestety trudno o taki dobór lektury, by odpowiadała i dziewczynom i chłop - com, w takim stopniu, by wszyscy byli jednakowo zauroczeni książką omawianą na DKK. Wobec tego z niecierpliwością i ... lekką obawą czekamy na kolejne klubowe spotkanie, które wy - znaczyliśmy sobie 4 listopada br., jak zwykle o godz. 15.00, kiedy to porozmawiamy o książce Dariusza Rekosza - „Mors, Pinky i archiwum pułkownika Bergmana”.

Ewelina Piwińska Moderator DKK przy MBP w Pabianicach FB nr 2

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi