Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

„Orzeł bielszy niż gołębica”

 

- Złamaliście Moskalom kark!

 

23 czerwca 2014 roku w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omówiona została powieść Konrada T. Lewandowskiego pt „Orzeł bielszy niż gołębica”. W dyskusji wzięło udział sześć osób.

Orzeł bielszy niż gołębica” to pięknie wydana książka z serii „Zwrotnice czasu”, opowiada alternatywną historię powstania styczniowego, w której Polacy dzięki niezwykłemu wynalazkowi Ignacego Łukasiewicza pokonują Rosjan i odzyskują niepodległości. Nie wiadomo jednak jak potoczą siędalsze losy powstańców, pojazdy które zmieniły losy powstania mają też już zaborcy. Powieść utrzymana jest w klimatach steampunkowych. Autor wprowadza na scenę znane postacie historyczne Emilię Plater i Romualda Traugutta, naukowców, Jamesa Maxwella, Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego. Intrygującą postacią w książce jest Daniel Tesla brat Nikoli. Nikola, wizjoner i genialny wynalazca twierdził, że jego zmarły tragicznie w młodym wieku brat, był od niego zdolniejszy, był „intelektualnym gigantem”.

Orzeł bielszy niż gołębica” nie jest pierwszą powieścią Lewandowskiego, po którą sięgnęły uczestniczki spotkania. Książka okazała się trudną prozą i nie każda z klubowiczek potrafiła się w niej odnaleźć. Jednogłośnie stwierdzono, że książka była ciężka do czytania i przebrnięcie przez techniczne opisy nastręczało wiele problemów. „Trudno wyobrażać sobie twardochody i lekkochody nawet oglądając ich szkice, gdy jest się laikiem technicznym. Pominąć wszystkie te techniczne rzeczy, mogłaby być lżejsza w czytaniu. Czytelna dla pasjonatów tego typu książek. Banalne są relacje Edwarda z kobietami, jak również romans z Jadwigą.Nie mogłam wyjść ze zdumienia, że to ten sam autor, książka uprzedziła mnie do autora, którego tak lubiłam”.

Na kolejnym spotkaniu 15 września 2014 r., omawiać będziemy książkę Grażyny Plebanek Nielegalne związki".

                                                                                                                                                   Ewa Pawlak
                                                                                                                           Relacja powstała na podstawie wypowiedzi                                                                                                                           uczestników DKK  F2 MBP  w Pabianicach

 

                                                                                 

 

 

 

 

 

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi