Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

„Reisefieber”

Cmentarze pełne są ludzi niezastąpionych

14 kwietnia 2014 r., na kolejnym w tym roku spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej, omawialiśmy powieść Mikołaja ŁozińskiegoReisefieber”.W spotkaniu wzięły udział tylko trzy osoby, ulewny deszcz i przygotowania do Świąt Wielkanocnych zatrzymały w domu większość klubowiczów.

Reisefieber”debiutancka powieść dwudziestopięcioletniego Mikołaja Łozińskiego,to historia Daniela Reisa i jego matki, z którą nie utrzymywał kontaktu przez wiele lat.Wiadomość o jej śmierci skłania go do podróży, z Nowego Jorku leci do Paryża załatwić pośmiertne sprawy. Rozmawia z ludźmi którzy znali Astrid i wspomina dzieciństwo.To rozpamiętywanie, nie jest dla samego rozpamiętywania, doprowadza do wędrówki w głąb siebie i odkrycia prawdy o matce i o sobie. Bohater sam dla siebie jest nieczytelny, szuka motywacji. Towarzyszy mu niepokój

i zdenerwowanie, uświadamia sobie, że wszystko co człowiek otrzymuje w dzieciństwie, wszystkie zdarzenia rzutują na jego przyszłość.Inaczej się kocha dziecko na które się czeka,on był dzieckiem, które się przytrafiło. Incydent na plaży pokazuje, że Astrid nie identyfikowała się jako matka, a bardziej jako kobieta. Jako samotna matka dobrze sobie radzi, umie sobie być żeglarzem

i okrętem, i świetnie dryfuje przez życie. Zostawia mu pożegnalny list, nie ma potrzeby spotkania z synem.Wie, że nic zmienić już nie może, życia nie może posprzątać, tylko otoczenie.

Życie się cały czas toczy, wszystko trwa, a my pojawiamy się tylko na chwilę. Cmentarze pełne są ludzi niezastąpionych”.

Padło też zdanie, że trudno czytać o ludziach z takimi problemami.

Książka napisana pięknym językiem, komunikatywna, przykuwająca, nie można się od niej oderwać. Urzekająca, mądra i piękna. „Byłem, gdzie jesteście. Będziecie, gdzie jestem”.

 

Na kolejnym spotkaniu, 19 maja 2014 r., omawiać będziemy książkę Sama Savage „Firmin”.

 

 

                                                                                                                 Ewa Pawlak

                                                                                                    relacja powstała na podstawie

                                                                                                wypowiedzi uczestników DKK F2 MBP

                                                                                                        w Pabianicach

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi