Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK dla dorosłych (spotk. 16)

Dnia 29 września br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się pierwsze po letniej przerwie, a szesnaste od początku istnienia, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, na którym gościłyśmy „mendel” (czy może nieco bardziej elegancko mówiąc, piętnaście) osób, w tym panią instruktor MBP. 
Rozmawialiśmy o dwóch książkach „zadanych” klubowiczom do przeczytania przez wakacje – p. Beaty Pawlikowskiej „Blondynka wśród łowców tęczy” oraz „Stuhrowie. Historie rodzinne”, autorstwa znanego i cenionego aktora, p. Jerzego Stuhra. No i tu, niestety, zaczęły się „schody”, bo choć oba tytuły podobały się naszym klubowiczom (zwłaszcza opowieść rodzinna p. Stuhra), to jednak stwierdzili oni, że były zbyt lekkie i mało ambitne, by można było o nich powiedzieć coś więcej ponadto właśnie, że się podobały. Inaczej mówiąc nie było w nich materiału na żywiołową, soczystą (a nawet „krwistą”) dyskusję, z „gatunku” tych do jakich nasi klubowicze przywykli na klubowych spotkaniach. 
Winę za taki stan rzeczy ponoszę oczywiście ja, choć usprawiedliwieniem doboru klubowych lektur może być to, że chciałam by książki wybrane do czytania w czasie wakacji nie były zbyt ciężkie.
Wydawało mi się bowiem, iż lato nie będzie sprzyjało lekturom trudnym, służącym „łamaniu” psychiki czytelnika. Założenie okazało się błędne („mea culpa, mea maxima culpa”), a powinnam już przecież wiedzieć, po tak długim czasie spotkań naszego DKK „dla dużych”, że nasi klubowi goście, to zdecydowanie „nieprzeciętne ludzie”. 
Z całego powyższego wywodu można byłoby wywnioskować, że to wrześniowe spotkanie było... nieudane. Nic bardziej mylnego! Cieszę się ogromnie, że na nasz „książkowy klub” przychodzą właśnie tacy ludzie! Lepszych klubowiczów nie mogłabym sobie wymarzyć, nawet gdyby byli „robieni” na zamówienie, bowiem wobec stwierdzenia, że obie omawiane na spotkaniu, książki nie były do końca takie, jakich by sobie życzyli i tak, oczywiście, stanęli na wysokości zadania i nasza rozmowa potoczyła się wartko i, co równie ważne, dowcipnie, czyli po prostu tak, jak zwykle („rozbestwiłam się”, trzeba mnie dobić). Rozmawialiśmy oczywiście o obu tytułach, choć zdecydowanie więcej czasu poświęciliśmy książce p. Stuhra, która bardziej podobała się naszym klubowiczom, jako ich zdaniem bardziej wartościowa, już choćby z uwagi na sięgnięcie przez autora do czasów odległych od nam współczesnych o niemal dwa stulecia. Naszym klubowym gościom podobała się także, m. in. dbałość autora o szczegóły i kult dla tradycji rodzinnych, ale przede wszystkim bardzo plastyczne, a przez to urokliwe, no i świetne do czytania, przed - stawione przez niego na kartkach książki, opowieści o świecie, którego już nie ma. 
Jedna z pań obecnych na klubie porównała nawet, trochę wprawdzie kurtuazyjnie, książkę p. Stuhra do nagrodzonej w 2002 roku literacką NIKE, opowieść p. Joanny Olczak – Ronikier „W ogrodzie pamięci”, ale obiektywnie stwierdziła, że jednak bardziej wartościowy literacko jest właśnie ten drugi tytuł, której to opinii przyklasnęli pozostali klubowicze. 
O”Blondynce wśród łowców tęczy” z kolei nie mówiliśmy zbyt wiele, bo choć podobała się naszym gościom, nie uznali jej za pozycję ważną literacko. Rozmawialiśmy za to czas jakiś o samej autorce, podróżniczce p. Beacie Pawlikowskiej, która wzbudziła u naszych klubowiczów uznanie za ogromną siłę,dzięki której realizuje swoją życiową pasję, czyli wyprawy do dżungli amazońskiej. A ponieważ odbywają się one w zdecydowanie spartańskiej oprawie, więc proporcjonalnie tym większy podziw determinacja p. Pawlikowskiej wzbudziła u naszych klubowiczów. 
Podsumowując wrześniowe spotkanie DKK „dla dużych ludzi” można zatem spokojnie powiedzieć, że mimo braku zachwytu, ze strony osób na nim obecnych, dla wybranych lektur, przebrnęliśmy przez nie gładko i bezboleśnie. 
Mając zaś nadzieję, że może następna klubowa książka będzie nieco bardziej trafiona w gust naszych gości, na kolejne klubowe „rendez - vous” umówiliśmy się 27 października, jak zwykle o godz. 17.00, a na klubowy „warsztat” weźmiemy wtedy „Proszę bardzo” p. prof. Andy Rottenberg.  

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi