Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK dla dorosłych (spotk. 15)

Dnia 23 czerwca br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się piętnaste spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, na którym miałyśmy przyjemność gościć 18 osób. 
Na tym ostatnim przed wakacjami klubowym „zlocie” rozmawialiśmy o książce p. Hanny Kowalewskiej - „Tego lata w Zawrociu”, która okazała się dla naszych klubowiczów tytułem, co najmniej kontrowersyjnym. Tylko bardzo nielicznym osobom obecnym na „klubie książki” się podobała, chociaż oczywiście wszyscy, jako szalenie obowiązkowi czytelnicy, powieść p. Kowalewskiej, przeczytali. Co nie przeszkadza, że jak tłumaczyli, nie było w niej ani jednej postaci, która zdobyłaby ich sympatię i z którą mogliby się utożsamiać, a tego zawsze w klubowych lekturach szukają. Natomiast „Zawrocie” okazało się na tyle ciężkie, smutne i przytłaczające, że nasi klubowi goście zdecydowanie nie zaliczyli tego tytułu do ulubionych pozycji literackich. Nie udało się nam na spotkaniu znaleźć usprawiedliwienia dla postępowania Matyldy, głównej bohaterki powieści, która jakkolwiek skrzywdzona w dzieciństwie (co znalazło swój smutny ciąg dalszy w jej dorosłym życiu) jest wg opinii naszych klubowiczów : „zupełnie niedojrzała emocjonalnie i życiowo, a jednocześnie tak dziwnie opisana przez autorkę, że po prostu kompletnie nie można zrozumieć ani jej postępowania ani jej samej”. Podobna ocena spotkała babkę Matyldy, która w powieści jest obecna właściwie tylko duchem, ponieważ książkowa historia zaczyna się po jej śmierci. Jest to jednak postać zarysowana przez pisarkę tak mocną kreską, że na dobrą sprawę każdemu czytelnikowi wydaje się równie żywa, jak wszyscy bohaterowie, którzy z „rozkazu” autorki „żyją” na kartach jej książki. Naszym klubowiczom jednak zdecydowanie się nie podobała 
i „zdiagnozowali” ją, jako „zimną, podłą i wyrachowaną kobietę, pozbawioną jakichkolwiek ciepłych, ludzkich uczuć, którymi mogłaby obdarzyć, czy to własną rodzinę, czy bodaj nawet jakąś obcą osobę”. Wnuczka, czyli główna bohaterka jest do niej niestety podobna, chociaż bardzo tego nie chce, więc wedle opinii naszych klubowiczów „też nie budzi u czytelnika żadnych pozytywnych uczuć”. Pozostali bohaterowie powieści p. Kowalewskiej, jakkolwiek bardziej, wg naszych gości, mdło i papierowo przez autorkę opisani, podzielili los tychże dwóch antypatycznych kobiet, tzn. nie podobali się naszym klubowiczom zupełnie. I tu zadziałała demokracja i równość absolutna, czyli innymi słowy skrytykowano tak kobiety, jak i mężczyzn, opisanych w książce. Jednak, mimo że klubowa lektura nie zyskała pochlebnej opinii naszych klubowych gości, to okazało się, że zdecydowana większość z nich chciałaby mimo to przeczytać dwie dalsze części „Zawrocia” - „Górę Śpiących Węży” i „Maskę Arlekina”, a ponieważ znajdują się one w księgozbiorze naszej biblioteki, więc myślę, że rzecz cała jest jak najbardziej wykonalna. W obliczu tego ostatniego wydaje mi się, że czerwcowe spotkanie DKK dla dorosłych można spokojnie uznać za udane. Po części zapewne dlatego, że tradycyjnie już oprócz klubowej lektury omawialiśmy także tematy nieco luźniejsze, w tym plany wakacyjne naszych klubowiczów. Było cudnie i uroczo, a w dodatku pod koniec spotkała mnie bardzo miła niespodzianka ze strony naszych przemiłych gości, którzy podarowali mi własnoręcznie wykonany piękny dyplom oraz oryginalną, także samodzielnie zrobioną zakładkę do książki. Wyściskaliśmy się serdecznie, życząc sobie fantasty - cznych wakacji, a na następne klubowe „rendez – vous” wyznaczając datę 29 września, jak zwykle o godz. 17.00. Ponieważ zaś mamy do czytelniczej dyspozycji aż dwa miesiące, więc ustaliliśmy, że na tym powakacyjnym spotkaniu klubu omówimy dwie książki – p. Beaty Pawlikowskiej - „Blondynka wśród łowców tęczy” oraz p. Jerzego Stuhra - „Stuhrowie. Historie rodzinne”.  

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi