”Potwór” Grzegorza Kasdepke
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Pabianicach FB 4 - Dzieci
- Utworzono: czwartek, 28, marzec 2013 14:19
- Piotr Brzeziński
Potwór - czyli potęga dziecięcej wyobraźni
Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla najmłodszych zbiegło się z trzydziestą rocznicą otwarcia naszej filii na Bugaju. Biblioteka równocześnie gościła osoby świętujące z nami 30-lecie i uczestników DKK. Wyjątkowo spotkanie odbyło się w otoczeniu regałów pełnych książek, w jednym z pomieszczeń wypożyczalni.
Dyskutowaliśmy o książce Grzegorza Kasdepke pt. ”Potwór”. Jest to zabawna historyjka o sile dziecięcej wyobraźni. Bohaterką książki jest mała Zosia, która wraz z rodzicami i bratem jedzie na wakacje w Tatry. Przebudzonej ze snu Zosi góry jawią się jako wielkie zęby olbrzymiego potwora, ogromna fantazja dokłada do tej wielkiej paszczy jeszcze ślinę (deszcz) i bakterie (zwierzęta). Rodzina w górach przeżywa niejedną przygodę: uciekają przed burzą, spotykają niedźwiedzia, a przede wszystkim gubi się Zosia.
Na szczęście wszystko się dobrze kończy, zagubiona Zosia trafia do wypasających owce górali, potwór zostaje oswojony i okazuje się sympatycznym olbrzymem. Wraz z ratownikami z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego po Zosię przybywa tata z bratem.
Książka zawiera wiele cennych informacji o tym jak zachowywać się w górach, by ich mieszkańcy i turyści przemierzający szlaki czuli się bezpiecznie.
Książka bardzo spodobała się dzieciom, które po jej wysłuchaniu bardzo aktywnie uczestniczyły w dyskusji. Opisane sytuacje działały na wyobraźnię małych klubowiczów, każde dziecko chciało podzielić się wrażeniami. Uczestnicy dyskusji opowiadali o wymyślonych przez siebie postaciach, dzieląc się swoją bujną wyobraźnią.
Gościliśmy siedemnaście osób.
Spotkanie zakończyły zajęcia plastyczne, podczas których przedszkolaki namalowały ilustrację do
książki.
18 kwietnia 2013 r., na kolejnym spotkaniu, będziemy omawiać książkę pt. „Drużyna Pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i innych wartościach”, której autorem jest również Grzegorz Kasdepke.
Ewa Pawlak