Ferie 2014

20 stycznia 2014 rozpoczęły się ferie  zimowe w województwie łódzkim. Jak co roku biblioteka przygotowała plan zajęć  na zimowy wypoczynek.  Lektury na ten czas ,to książki z motywem babci i dziadka w literaturze oraz różnego rodzaju poradniki   przygotowujące do zajęć warsztatowych z rękodzieła, np. : Kwiaty z bibuły czy Cuda z papieru.

W pierwszym tygodniu ferii  z okazji dnia Babci i Dziadka , DKK przygotował małą wystawkę tematyczną, na której umieszczono m.in. takie tytuły jak : 365 Opowieści  Dziadka,365 Opowieści babci, Bajki babuni,  Florka . Listy do babci, Kosmiczni odkrywcy Franio i jego babcia., Czerwony Kapturek .Książki zostały wykorzystane podczas zajęć z dziećmi.

W ramach DKK czytaliśmy wybrane fragmenty tych książek, które inspirowały nas do różnych zabaw i ciekawych rozmów. Dowiedziałam się od dzieci jakie były ulubione zabawy dziadków – tutaj największe zaciekawienie było przy wspomnieniu o zabawie w nożyk; z czym kojarzy się babcia ? – kok, fotel bujany, okulary, robótki ręczne,  opowiadanie bajek i „wciskanie” jedzenia wnuczętom J ;  jakie imiona nosiły babcie ? – za najciekawsze uznane zostały  :  Dzidzia, Lila, Lala i Wera .

Drugi tydzień ferii to warsztaty rękodzielnicze. Korzystaliśmy z poradników z zasobów naszej biblioteki i wykonywaliśmy różne „cuda”  z papieru, plastiku czy bibuły. Rozmawialiśmy o tradycjach ostatkowych i umówiliśmy się na kultywowanie ich i wyjście na Zapusty.

Tydzień ten  poświęcony był naszym pasjom, tradycji i kulturze na wsi w związku z obchodami roku Oskara Kolberga.

Moderator DKK

Magdalena Komór