Zakazany owoc

22-28 września 2013

Tegoroczną edycję Tygodnia Zakazanych Książek rozpoczęliśmy od zrobienia małej wystawki dotyczącej TZK i zorganizowania małego zamieszania, czyli zawieszenia działalności Dyskusyjnego Klubu Książki .
Na drzwiach umieściliśmy informację o zawieszeniu klubu i na wszelki wypadek nie czytaliśmy nic, bo złe treści mogą czaić się wszędzie. Myślałam nawet o tym aby zamknąć bibliotekę, żeby nie skusił nikogo zakazany owoc. Nie udało się, gdyż informacja o bezwzględnym zakazie czytania dała odwrotny efekt i czytelnicy na złość mnie i wbrew wszystkiemu, przychodzili , pytali, wypożyczali … Moje pisemne wyjaśnienie, zawieszone na drzwiach biblioteki- tej oto treści :
Szanowni Klubowicze i Czytelnicy biblioteki !
W związku z wieloma pytaniami o zawieszeniu działalności Dyskusyjnego Klubu Książki w Stróży, pragnę krótko wyjaśnić .
Niestety doniesiono na nas. Sięgaliśmy po zakazane utwory Orwella, Salingera, Twaina, Goethego. Okazało się, że od początku skrupulatnie przyglądano się naszej działalności, gdyż na szkolnej scenie wystawiliśmy Czerwonego Kapturka. Nie pomogły zapewnienia, że do koszyczka zamiast butelki wina, włożyliśmy mleko, a książki czytaliśmy głęboko zaniepokojeni o obyczaje, normy moralne czy poprawność polityczną. Na chwilę obecną mogę tylko powiedzieć, że bardzo mi przykro, jednak pragnę Państwa zapewnić, że dołożę wszelkich starań, aby wyjaśnić zaistniałą sytuację.
Piątkowe spotkanie z lekturą Cierpienia młodego Wertera niestety nie dojdzie do skutku, ale w celu wyjaśnienia wszystkiego zapraszam na zabranie o godz. 18.00 -
wywołało falę oburzenia wśród młodzieży.
W ostatnim dniu Tygodnia Zakazanych Książek do biblioteki przybyła delegacja członków DKK , żądając wyjaśnień i kategorycznie sprzeciwiając się zamknięciu Klubu. Przynieśli ze sobą Cierpienia młodego Wertera Goethego. Rozmowy trwały prawie dwie godziny. Ustaliliśmy w tym czasie, że jednak nie poddamy się presji otoczenia i nadal będziemy się spotykać, czytać, rozmawiać. Następne spotkanie w drugiej połowie października z twórczością Ireny Matuszkiewicz.